Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Astma oskrzelowa

   Astma oskrzelowa to choroba, którą określa się również mianem dychawicy oskrzelowej. Jest ona schorzeniem, które objawia się napadami duszności. Takie napady powstają na wskutek kurczenia się mięśniówki oskrzeli oraz obrzęku śluzówki. U chorego dochodzi do wykrztuszania lepkiej wydzieliny, czemu dość często towarzyszy również świszczenie oraz furczenie.

Przyczyn astmy oskrzelowej może być bardzo wiele. Nie do końca są one jednak wyjaśnione. Na pewno istnieje duży związek pomiędzy astmą a chorobami o charakterze uczuleniowym. Wśród nich najpopularniejszymi są oczywiście pokrzywka czy katar sienny. Zachorować na astmę mogą zatem osoby, które są uczulone na przykład na określone potrawy, zapachy czy na owoce.

Jakie są objawy astmy oskrzelowej? Zwykle pojawiają się nagłe napady duszności. Pomiędzy seriami napadów pojawiają się przerwy. Chory, podczas wdychania powietrza, wydaje charakterystyczne świszczące dźwięki. Przed atakiem duszności w klatce piersiowej chorego pojawia się uczucie ucisku oraz rozpychania. Samemu atakowi duszności towarzyszy kaszel oraz odkrztuszanie lepkiej plwociny. Taki atak może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. U niektórych ludzi może trwać nawet całą dobę- wówczas mamy do czynienia ze stanem astmatycznym.

Astma jest chorobą, którą należy leczyć. Leczenie to głównie odczulanie. Polega ono na stopniowym podawaniu coraz to większych dawek roztworu alergenu, który wywołuje u chorego uczulenie. Takie alergeny to między innymi: kurz domowy oraz pyłki kwiatowe i roślinne. Takie odczulanie jest dość czasochłonne- zwykle przeprowadza się je przez kilka lat, przeważnie w okresie, gdy zbliża się natężenie danego alergenu na przykład w powietrzu.

Jeśli chodzi o leczenie ostrych napadów astmy oskrzelowej, to stosuje się w takich przypadkach dużo mocniejsze środki. Dawniej stosowano i podawano adrenalinę. Dziś jednak odchodzi się od tej metody i podaje się choremu leki wziewne, lecz o podobnym do adrenaliny działaniu.

Na szczęście astma nie jest chorobą, która może stać się bezpośrednią przyczyną zgonu. Jest jednak na tyle uporczywa i niewygodna, że w bardzo dużym stopniu może utrudniać choremu normalne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności. Na szczęście leczenie może przynieść prawie całkowitą ulgę i umożliwić pacjentowi w miarę normalne i przyjemne życie.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]