Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Bielactwo (albinizm)

   Bielactwo (albinizm) jest chorobą dermatologiczną polegającą na zupełnym odbarwieniu większych lub mniejszych fragmentów skóry. Wyróżnia się bielactwo wrodzone i nabyte.

Bielactwo wrodzone uogólnione dotyczy całej powierzchni skóry, również głowy, włosów, ucha wewnętrznego, oczu, jednym słowem – wszystkich melanocytów, czyli komórek wytwarzających pigment – melaninę, obecnych w ciele. Komórki te mają prawidłową budowę, jednak nie wytwarzają barwnika. Jest to choroba genetyczna, którą dziedziczy się od obydwojga rodziców. Człowiek chory na bielactwo od urodzenia ma bardzo wrażliwą skórę o jasnoróżowym zabarwieniu. Niezwykle łatwo ulega poparzeniom słonecznym, ponieważ melanina odpowiada za ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Tęczówki chorego mają barwę różową, a źrenice – czerwoną, oczy są bardzo wrażliwe na światło.

Bielactwo wrodzone częściowe dziedziczy się wraz z genem dominującym od jednego z rodziców. Zmiany pojawiają się na skórze od urodzenia i pozostają przez całe życie. Odbarwienia często występują w miejscu przebiegu nerwów.

W zależności od rodzaju dziedziczenia bielactwu wrodzonemu mogą towarzyszyć inne choroby, jak wady w budowie siatkówki, światłowstręt, choroby psychiczne, głuchota. Jest to choroba nieuleczalna, chory powinien unikać przebywania na słońcu i chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem.

Przyczyny powstawania bielactwa nabytego nie zostały dotąd w pełni poznane. Z pewnością w procesie rozwoju choroby duże znaczenie mają czynniki genetyczne, stres, niekiedy uszkodzenia skóry. Odbarwione plamy pojawiające się początkowo głównie na dłoniach i stopach są niewielkie, z czasem mogą powiększać się zajmując coraz większe obszary skóry. Pojawianiu się plam nie towarzyszy świąd, ból czy łuszczenie naskórka, co uwidacznia się często przy innych chorobach skóry. Choroba szczególnie widoczna jest wiosną i latem, kiedy zmiany skórne kontrastują ze zdrową, opaloną skórą.

Dotychczas nie wynaleziono skutecznej metody leczenia tej choroby, stosuje się jednak pewne zabiegi , jak fotochemioterapia, czyli naświetlanie skóry promieniami UV przy jednoczesnym przyjmowaniu leków zwiększających wrażliwość skóry na to promieniowanie. Leczenie to jest długotrwałe i nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Poza tym podejmowane są próby leczenia bielactwa nabytego przy pomocy ziół. W przypadku niewielkich zmian na skórze stosuje się specjalne kosmetyki maskujące.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]