Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Cukrzyca

   Cukrzyca to poważna choroba, która wywołana jest brakiem lub złym działaniem insuliny w naszym organizmie. To choroba o przewlekłym charakterze. Cechą charakterystyczną cukrzycy jest podwyższone stężenie glukozy we krwi- stan ten określamy mianem hiperglikemii. Insulina jest o tyle istotna, że reguluje wszystkie procesy przemiany materii w naszym organizmie. Jeśli poziom glukozy jest nieodpowiedni- glukoza nie może stać się dla nas źródłem jakże potrzebnej do życia energii.

Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje cukrzycy oraz różne przyczyny ich występowania. Pierwszym rodzajem jest cukrzyca typu 1, którą nazywa się cukrzycą insulinozależną. Jej przyczyną jest całkowity brak insuliny z powodu uszkodzenia komórek trzustki, odpowiedzialnych za jej wytwarzanie. Drugi rodzaj to cukrzyca typu 2. Jest to cukrzyca insulinoniezależna. Jest to najczęściej występujący rodzaj cukrzycy. Jej przyczyną jest zwykle zaburzenie wydzielania insuliny.

Objawy cukrzycy są dość charakterystyczne, zatem nawet sam chory nie powinien mieć problemów z jej rozpoznaniem. Przeważnie wszystko rozpoczyna się od nadmiernej senności, ogólnego osłabienia organizmu oraz nagłej utraty wagi. Pojawia się również zwiększone pragnienie i łaknienie oraz zwiększająca się ilość oddawanego moczu. Cukrzycy towarzyszą zazwyczaj objawy takie jak nudności, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia widzenia, infekcje narządów płciowych. Często chory wydziela również specyficzny zapach z ust- jeśli wyczuwamy w oddechu zapach acetonu, to jest to znak, iż chorobą tą jest cukrzyca. Objawem, którego sami chorzy nie mogą zaobserwować, jest zwiększone stężenie glukozy we krwi.

Leczenie cukrzycy zależy od jej rodzaju. Cukrzycę typu 1 należy leczyć przy pomocy insuliny- insulinoterapia. Dzięki odpowiedniemu dobraniu dawek insuliny można przywrócić poziom cukru we krwi chorego do właściwego poziomu, jak u zdrowych ludzi. Insulinę przeważnie należy wstrzykiwać kilka razy w ciągu doby. Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2, to podejmuje się w jej przypadku dążenia do obniżenia zbyt wysokiego stanu insuliny we krwi. Ponadto- ponieważ ten rodzaj cukrzycy pojawia się zwykle u starszych osób- kontroluje się ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu we krwi. Stosuje się również terapię wspomagającą, w postaci odpowiedniej diety oraz ćwiczeń, które mają zapewnić choremu odpowiednią wagę.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]