Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Dusznica bolesna

   Dusznica bolesna- nazywana również dławicą piersiową- to zespół objawów niewydolności wieńcowej. W jej wyniku pojawiają się charakterystyczne napady bólu, zlokalizowane w pobliżu serca lub ewentualnie mostka. Pojawiają się one w wyniku utrudnionego oraz zmniejszonego przepływu krwi poprzez naczynia wieńcowe.

Najczęściej przyczyną powstawania dusznicy bolesnej jest miażdżyca. W jej wyniku najczęściej dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych. Inne przyczyny to na przykład skurcz naczyń wieńcowych, zakrzep, który zamyka światło naczynia oraz niektóre choroby, które mogą nasilać objawy. Te choroby to między innymi nadczynność tarczycy, choroby zastawek serca czy też zaburzenia w budowie mięśnia serca.

Niektóre czynniki mogą dodatkowo sprzyjać zachorowaniom na dławicę piersiową. Taki wpływ ma na przykład przebywanie na wietrze i zimnie. Może wówczas dojść do skurczu naczyń wieńcowych. Również stres oraz ogólne przemęczenie naszego organizmu mogą stać się przyczyną powstawania bólów dławicowych. Przyjmowanie niektórych leków również niesie ze sobą to zagrożenie.

Objawy dusznicy bolesnej to przede wszystkim ból. Pojawia się on nagle, promieniuje zwykle od lewego barku oraz lewego ramienia. Ból jest bardzo nieprzyjemny. Chory odczuwa w jego trakcie uczucie ugniatania, pieczenia oraz ściskania. Czasami ból ten jest wręcz dławiący. Takiemu atakowi towarzyszy do tego niepokój oraz duszności. Chory często nie może swobodnie zaczerpnąć oddechu i odczuwa kołatanie serca.

Leczenie w przypadku niewielkiego bólu polega głównie na odpoczynku oraz podaniu nitrogliceryny. Jednak jeśli ból jest nie do zniesienia, to niezwłocznie należy udać się do lekarza. On wybierze odpowiedni sposób leczenia, który polegać będzie na zmniejszeniu lub zwiększeniu zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen.
Częścią procesu leczenia powinna być również zmiana stylu życia chorego. Zaleca się przede wszystkim dużo ruchu i odpowiednią dietę. Zaleca się porzucenie nałogu palenia papierosów. Leki, jakie zostaną przepisane, to między innymi: nitraty, antagoniści wapnia oraz beta- adrenolityki. W skrajnych przypadkach stosuje się również leczenie chirurgiczne. Można wówczas zastosować by-passy lub angioplastykę.

Dusznica bolesna to bardzo poważne schorzenie, którego nie powinniśmy bagatelizować. Dbajmy o własne zdrowie- mamy je tylko jedno.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]