Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Epilepsja

   Epilepsja to inaczej mówiąc padaczka. To choroba, której cechą charakterystyczną jest występowanie napadów padaczkowych. Taki napad jest wyrazem zaburzeń czynności mózgu. W ich trakcie dochodzi w komórkach nerwowych do powstawania gwałtownych i nadmiernych wyładowań bioelektrycznych. Takie wyładowania mogą pojawiać się w wyniku zaburzeń równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami, niedoborem energii oraz innymi czynnikami o charakterze biochemicznym.

Napady padaczkowe mogą być różne. W trakcie dużych napadów osoba chora traci przytomność. Dochodzi do upadku, a zaraz po nim do napięcia całego ciała, z charakterystycznym odgięciem głowy do tyłu i wyprężeniem kończyn. W tym samym czasie chory przestaje oddychać, pojawiają się drgawki całego ciała, chory może sobie wówczas przygryźć język oraz bezwiednie oddać mocz. Po ustaniu napadu chory powoli zaczyna wracać do siebie. Jednak uczucie rozkojarzenia i senności utrzymuje się jeszcze przez dłuższy czas. Natomiast małe napady padaczkowe czasami mogą nie być w ogóle zauważone prze chorego. W ich wyniku dochodzi do chwilowej utraty świadomości oraz drgawek. Nie dochodzi jednak do upadku i utraty przytomności.

Epilepsja może pojawić się w każdym wieku. Może dotknąć zarówno kobiety jak i mężczyzn. Główną przyczyną jej wystąpienia mogą stać się urazy mózgu, które mogło się nabyć już w trakcie życia płodowego. Epilepsja może się również pojawić w wyniku zachorowań na schorzenia o podłożu neurologicznym. Pojawić się zatem może w przypadku udaru mózgu, choroby naczyniowej, choroby Alzheimera czy też guza mózgu. Epilepsja może mieć swoje uwarunkowania genetyczne. Jeśli jedno z rodziców chorowało na epilepsję, to ryzyko zachorowania na tę samą chorobę przez jego dziecko wynosi 1,5 %.

Padaczka jest schorzeniem, które dość ciężko zdiagnozować, ponieważ występuje około siedemdziesiąt jej rodzajów. Różnią się one od siebie różnymi czynnikami, nawet napady wyglądają inaczej. Pierwszą czynnością, która prowadzi do rozpoznania tego schorzenia, jest przeprowadzenie wywiadu z chorą osobą oraz z jej rodziną. Poza tym należy wykonać badanie EEG, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

Epilepsję trzeba leczyć. Jeśli leczenie zostanie zaniedbane, to padaczka może grozić śmiercią lub nieodwracalnymi uszkodzeniami mózgu. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Leczenie to trwa jednak dość długo, bo czasami nawet do końca życia.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]