Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Hemoroidy

   Hemoroidy (guzki krwawnicze, żylaki odbytu) są to sploty naczyń krwionośnych umiejscowione w błonie śluzowej odbytnicy. Mają one za zadanie uszczelnienie odbytu, kontrolowanie utrzymania gazów i stolca. Są to struktury anatomiczne, o chorobie można mówić dopiero gdy dochodzi do zatrzymania w nich krwi, co powoduje powiększenie guzków, ich przemieszczanie, a często też pękanie.

Bezpośrednią przyczyną choroby hemoroidalnej jest zwiększenie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych końcowego odcinka jelita grubego. Do powstawania tego typu zaburzeń przyczyniają się: dieta uboga w błonnik (powoduje powstawanie zaparć i problemy z wypróżnianiem się), mała ilość przyjmowanych płynów, alkohol, papierosy (nikotyna powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, upośledzając w ten sposób krążenie), siedzący tryb życia i mała ilość ruchu, również uprawianie niektórych sportów zawodowych (jazda konna, biegi długodystansowe, kolarstwo). Na żylaki odbytu cierpi wiele kobiet w ciąży i takich, które rodziły siłami natury.

Najbardziej charakterystycznymi objawami, które mogą sugerować wystąpienie choroby hemoroidalnej są: bolesne krwawienia o różnym nasileniu, uporczywy świąd i pieczenie w okolicy odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia pojawiające się po oddaniu stolca. W początkowej fazie choroba jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawia się występującymi rzadko i nieregularnie bezbolesnymi krwawieniami. Pacjenci zgłaszają się do lekarza najczęściej dopiero w kolejnych stadiach choroby, kiedy pojawia się świąd, pieczenie i ból. Diagnostyka tej choroby polega na zebraniu wywiadu, badaniu per rectum (badanie palcem końcowego odcinka odbytnicy), badaniu anoskopowym (oglądanie kanału odbytu przy pomocy wziernika) i kolonoskopowym (oglądanie przy pomocy wziernika całego jelita grubego).

Lekarz proktolog dobiera metodę leczenia choroby hemoroidalnej w zależności od stopnia jej zaawansowania. Leczenie bezoperacyjne, polegające na stosowaniu środków farmakologicznych takich jak maście, czopki, kremy ma za zadanie likwidowanie stanów zapalnych oraz łagodzenie dolegliwości towarzyszących chorobie. W zaawansowanych stadiach choroby stosuje się zabiegi chirurgiczne, które dzięki postępowi medycyny są coraz mniej inwazyjne i powodują mniej powikłań u pacjentów.

Ulgę przynoszą również domowe sposoby, jak długie ciepłe kąpiele, nasiadówki, smarowanie wyciągami roślinnymi. Ważna jest zmiana stylu życia, oprócz stosowania diety bogatej w błonnik i picia dużej ilości płynów, również regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny, unikanie ćwiczeń wymagających długotrwałego siedzenia.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]