Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Hipotermia

   Hipotermia to inaczej mówiąc przechłodzenie organizmu. To dolegliwość, w wyniku której dochodzi do obniżenia temperatury ciała poniżej normy, jaką jest 36oC. Do hipotermii dochodzi wówczas, gdy organizm ochładza się szybciej niż jego zdolność do wytwarzania ciepła. Spowodowana jest przeważnie długotrwałym narażeniem na działanie zimnego powietrza lub zimnej wody.

Hipotermia ma swoje charakterystyczne objawy. Pierwszym z nich jest pojawienie się dreszczy. Dreszcze to odpowiedź naszego organizmu na zimno- wywołując ruch organizm stara się utrzymać normalną temperaturę ciała. Jeśli mu się to nie udaje i temperatura ciała nadal spada, pojawiają się kolejne objawy. Jednym z nich jest osłabienie organizmu. Dopóki są dreszcze, to można jeszcze mówić o walce organizmu z zimnem. Gdy zanikają- sytuacja staje się poważna. Zaczynamy tracić siły- najpierw w członkach, które najbardziej wystawione są na działanie zimna. Do tego pojawiają się objawy drętwienia oraz skurcze. Objawy nasilają się z każdym spadkiem temperatury naszego ciała. Jeśli temperatura nie spadnie poniżej 30oC, to chory jest jeszcze stanie sam sobie pomóc. Jednak poniżej tej granicy rozpoczyna się etap ostrych i krytycznych objawów, takich jak utrata świadomości, praktycznie niewyczuwalne oddychanie, słaby puls, zanik reakcji źrenic na światło, sino- zielona skóra itp. W takiej sytuacji niewiele już można dla chorego zrobić.

Pomoc osobie wychłodzonej zależy od stadium wychłodzenia, w jakim się ona znajduje. W każdym z nich należy przenieść chorą osobę do warunków, w których będzie panowało ciepło i gdzie będzie sucho. Zimne i mokre ubranie trzeba zdjąć- ewentualnie pociąć. Osobie tej należy bardzo łagodnie i stopniowo ogrzewać głowę, szyję oraz plecy. Do tego można użyć na przykład butelek z ciepłą wodą oraz ręczników- ciepłych i suchych. Nie należy zbytnio ruszać chorego. Można podawać mu ciepłe napoje- nie wolno podawać alkoholu. W przypadku cięższych stadiów należy wezwać jak najszybciej pomoc medyczną. Trzeba poszkodowanego obserwować, czy na przykład nie dławi się, czy nie wymiotuje. Osoby tej nie można pozostawiać samej.

Hipotermia może być bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu. Najlepiej byłoby do niej nie dopuszczać, chociaż w niektórych warunkach jest to wręcz niemożliwe. Jeśli spotkamy osobę, której zagraża hipotermia, pamiętajmy, by postępować spokojnie i metodycznie. Ogrzewanie musi następować stopniowo.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]