Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Jaskra

   Jaskra to choroba oczu. Jest to schorzenie, które prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwów wzrokowych. Na chorobę tę cierpi prawie sześćdziesiąt milionów osób na całym świecie. W naszym kraju liczba chorych na jaskrę wynosi jakieś siedemset tysięcy osób. Mniej więcej co dziesiąta osoba, którą dotknęło to schorzenie, stanie się niewidoma w jej wyniku.

Przyczyny powstawania jaskry nie są do końca znane. Wiadomo, że choroba ta może prowadzić do utraty wzroku. Jedną z przyczyn polega na tym, że dochodzi do podwyższenia ciśnienia śródgałkowego. Ucisk, który wówczas powstaje, wpływa na nerwy wzrokowe, powodując ich obumieranie a w konsekwencji- utratę wzroku. Kolejną przyczyną jest zwężenie naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do nerwów wzrokowych. Jeśli nie zostanie do nich dostarczona odpowiednia ilość krwi, to dochodzi do obumarcia nerwu wzrokowego, a w konsekwencji- także do ślepoty.
Powstawanie jaskry może być uwarunkowane innymi czynnikami. Wśród nich największą rolę pełnią: wiek, dziedziczność, nadciśnienie i niskie ciśnienie krwi, rasa, cukrzyca, zaburzenia gospodarki tłuszczowej oraz wiele innych. Jeśli chodzi o objawy, to najczęściej wszystko zaczyna się od obniżenia ostrości wzroku oraz ograniczenia pola widzenia.

Leczenie jaskry może ograniczyć proces utraty wzroku, a nawet całkowicie ją zatrzymać. W celu podjęcia leczenia należy udać się do lekarza okulisty. Okulista powinien zastosować leczenie zachowawcze. Pomaga ono obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Poprawia również ukrwienie nerwu wzrokowego. Jeśli chodzi o leki, to można je stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasami zdarza się, że efekty leczenia nie są widoczne mimo dość długiego stosowania leków. Nie należy jednak przerywać leczenie- może wówczas powstać gwałtowny wzrost ciśnienia i dojść do uszkodzenia wzroku. Kiedy leczenie farmakologiczne nie pomaga, pozostaje jeszcze wykonanie zabiegu laserowego. Jego zastosowanie pomaga udrożnić odpływ nadmiaru cieczy z oka.

Dobrym sposobem na to, by uniknąć zagrożenia jaskrą, jest regularne odwiedzanie okulisty. Bowiem to tylko ten lekarz jest w stanie schorzenie to wykryć i rozpocząć leczenie. By dodatkowo chronić się przed pojawieniem się tego niebezpiecznego dla naszych oczu schorzenia, należy starać się dbać o niski poziom cholesterolu oraz prowadzić zdrowy tryb życia.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]