Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Kamica moczanowa

   Kamica nerkowa występuje u kilku procent populacji, o wiele częściej zapadają na nią mężczyźni niż kobiety. Jest przewlekłą chorobą układu moczowego. Najczęściej występującym typem kamicy nerkowej jest kamica moczanowa. Jedną z głównych przyczyn jej powstawania jest zwiększone wydalanie z moczem kwasu moczowego, który jest jednym z produktów metabolizmu zasad azotowych. O nadmiernej produkcji kwasu moczowego można mówić, gdy w ciągu doby wydalanych jest z organizmu wraz z moczem 750 – 800 mg tej substancji na kg masy ciała. Może być to spowodowane wrodzonymi wadami metabolicznymi, stosowaniem niektórych leków, nieprawidłową dietą, występuje też niekiedy w przebiegu chorób nowotworowych.

Objawem kamicy moczanowej, podobnie jak wszystkich typów kamicy nerkowej jest wystąpienie kolki nerkowej, czyli silnego bólu w okolicy lędźwiowej promieniującego w kierunku narządów płciowych. Często towarzyszy jej gorączka, dreszcze, niepokój, nudności, wymioty oraz obecność krwi w moczu, co jest objawem krwawienia z uszkodzonych przez kamień ścianek moczowodu.

W leczeniu doraźnym stosuje sie środki uśmierzające ból, przeciwzapalne, w przypadku zakażeń bakteryjnych również antybiotyki. Kamienie nerkowe o średnicy nie przekraczającej 7 mm zazwyczaj są ”rodzone” przez pacjentów, dzieje sie tak w przypadku 8 na 10 chorych. W pozostałych przypadkach muszą być usuwane w trakcie zabiegu. Obecnie stosowane zabiegi są mało inwazyjne i rzadko powodują powikłania. Inwazyjne zabiegi chirurgiczne wykonuje się obecnie zaledwie u 1% chorych i istnieją ścisłe wskazania do ich wykonania. Są to m. in. trwająca ponad dwie doby kolka nerkowa, ostre zakażenie dróg moczowych oraz duże rozmiary kamienia.

Jedną z mało inwazyjnych metod usuwania kamieni jest ESWL, czyli litotrypsja pozaustrojowa. Polega na kruszeniu kamieni nerkowych falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo. Źródło fal nakierowuje się na kamień przy pomocy aparatu USG lub RTG, które to urządzenia pozwalają na precyzyjne zlokalizowanie kamienia w układzie moczowym chorego. Następnie generowanych jest kilka tysięcy impulsów, które rozbijają kamień na drobne fragmenty. Okruchy są usuwane wraz z moczem, co może trwać nieraz kilkanaście tygodni. Jeśli odłamki podrażnią moczowód w trakcie przemieszczania się, mogą się pojawić ataki kolki nerkowej. Pomimo tego ESWL jest łatwo akceptowana przez chorych z powodu jej małej inwazyjności i wysokiej skuteczności. Usunięcie kamieni nie oznacza, że choroba została całkowicie wyleczona, kamica nerkowa zwłaszcza w postaci moczanowej dosyć często nawraca. Dlatego ważna jest profilaktyka i stosowanie się do zaleceń lekarza. Jak w każdym przypadku kamicy nerkowej, równiez tu podstawową metodą zapobiegania nawrotom choroby jest spożywanie dużej ilości płynów, tak aby objętość wydalanego w ciagu doby moczu przekraczała 2 litry. Rozcieńcza to mocz i zapobiega gromadzeniu się kwasu moczowego w nadmiernych ilościach, które to gromadzenie jest przyczyną krystalizacji. Poza tym należy ograniczyć udział białka zwierzęcego w codziennych posiłkach oraz wykluczyć całkowicie nasiona strączkowych, kawę, czekoladę, tłuste ryby i alkohol. Ważne jest unikanie soli kuchennej, która przyspiesza wydalanie z moczem wapnia i kwasu moczowego. Spożywanie warzyw i owoców cytrusowych pomaga utrzymać pH moczu na właściwym poziomie, co zapobiega powstawaniu kamieni. Niewskazane jest natomiast przyjmowanie dużych ilości witaminy C, która znacznie obniża pH moczu. Odpowiednia dieta oraz duża ilość płynów mogą znacznie ograniczyć ryzyko nawrotów tej choroby.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]