Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Kamica szczawianowa

   Kamica szczawianowa jest jedną z odmian kamicy układu moczowego. W tej postaci choroby kamienie nerkowe powstają ze szczawianów. Szczawiany, które wydalane są z moczem, dostają się do nerek z układu pokarmowego, dostarczane są więc wraz z pożywieniem, pochodzą też z przemian metabolicznych zachodzących w organizmie. Przyczyny kamic nerkowych nie zostały jak dotąd jednoznacznie wyjaśnione, istnieje kilka hipotez tłumaczących powstawanie tej grupy chorób. Choroby te dotykają zarówno dzieci, ludzi młodych jak i osoby w podeszłym wieku. Znacznie częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety. Wiadomo, że pewną rolę w powstawaniu chorób mają geny, często występuje ona u dwóch lub więcej osób w rodzinie, poza tym nie bez znaczenia jest dieta i ogólny stan zdrowia. Częste infekcje bakteryjne dróg moczowych sprzyjają rozwojowi kamicy nerkowej. Najczęściej pacjenci przez długi czas nie wiedzą, że chorują na tę chorobę, dopiero uwolnienie się kamienia z nerki i jego wędrówka przez moczowód w kierunku pęcherza moczowego daje objawy. Są one bardzo nieprzyjemne dla pacjenta: gorączka, dreszcze, nudności, wymioty oraz kolka nerkowa, czyli bardzo silny, promieniujący, trudny do zniesienia ból w dole pleców i boku, który powodować może nawet omdlenia. Mniejsze kamienie pacjenci najczęściej „rodzą”, większe natmiast usuwane są w drodze mało inwazyjnych zabiegów wykonywanych w znieczuleniu miejscowym. Operacje w znieczuleniu ogólnym przeprowadza się obecnie niezwykle rzadko, tylko w wyjątkowo trudnych przypadkach lub przy znacznych rozmiarach kamienia.

Położony w nerce czy pęcherzu moczowym, lub wędrujący moczowodem kamień przynosi nie tylko ból, może blokować odpływ moczu przez co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Dlatego zaleca się pacjentom aby pili jak najwięcej płynów, najlepiej przegotowanej wody lub słabej herbaty owocowej, aby w ten sposób zwiększyć objętość moczu i przyspieszyć jego wydalanie, a wraz z nim wydalenie kamienia. Wypłukanie kamienia przyspieszyć można też pijąc herbatki lub napary z ziół działających moczopędnie, takich jak mniszek pospolity czy brzoza brodawkowata. Herbatka z mniszka pospolitego pobudza przepływ krwi przez nerki, przez co zwiększa wydalanie moczu. Podobne działanie ma napar z liści brzozy brodawkowatej.

Przeciwdziałanie powstawaniu kamieni nerkowych opiera się na podobnych zasadach, jakie stosuje się aby przyspieszyć „urodzenie” kamienia. Podstawową kwestią jest picie dostatecznie dużej ilości płynów. Osoby podatne na tworzenie się kamieni w nerkach powinny wypijać nawet 10 szklanek wody na dobę. Poza tym dieta uboga w sól zmniejsza zawartość wapnia w moczu, co zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni. Należy zwrócić uwagę na zawartość soli w kupowanych przekąskach i przetworzonej żywności, np. chipsy czy zupki w proszku zawierają jej naprawdę dużo. W kamicy szczawianowej należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w szczawiany,a niektóre z nich w miarę możliwości całkowicie wykluczyć. Należy wyeliminować kakao i czekoladę, kawę, szczaw, rabarbar i szpinak. Zaleca się natomiast spożywanie produktów zbożowych z pełnego ziarna, owoców cytrusowych, mięsa. W ograniczonych ilościach spożywać można mleko i jego przetwory, ryby i jajka.

Niestety kamica nerkowa jest chorobą przewlekłą i nie kończy się wraz z usunięciem kamienia, bardzo często pojawiają się nawroty. Aby im zapobiec niezwykle ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza, odpowiednia dieta oraz duża ilość przyjmowanych płynów. Pozwala to znacznie zmniejszyć ryzyko tworzenia się kolejnych kamieni w nerkach.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]