Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Kamica wapniowa

   Kamica nerkowa to jedna z najbardziej popularnych chorób układu moczowego. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn i to praktycznie w każdym wieku. Przyczyny tej choroby nie są dokładnie znane. Jednak kamienie tworzą się na skutek wielu czynników. Przede wszystkim wskazuje się na zaburzenia przemiany materii, które prowadzą do zwiększenia się w moczu ilości substancji powodujących powstawanie kamieni, a jednocześnie na zmniejszenie czynników, które są odpowiedzialne za ochronę przed krystalizacją. Najczęstszą przyczyną, która powoduje powstawanie kamieni w przewodzie moczowym jest zastój moczu i zakażenie drobnoustrojami, które rozkładają mocznik.

W związku z tym, że kamień drażni tkanki znajdujące się w jego obrębie, jego obecność wywołuje stan zapalny. Dodatkowo przy kamicy nerkowej często pojawiają się zaburzenia dotyczące odpływu moczu. W sytuacji, gdy pojawiają się zastoje, w nerce mogą poszerzyć się grupy kielichów. Może również pojawić się zakażenie moczu, a także stan zapalny miedniczki lub miąższu nerki albo samej tkanki okołonerkowej. U niektórych pacjentów może pojawić się także bezmocz. Dotyczy to jednak kamicy obustronnej. Klasycznymi objawami kamicy nerkowej jest ból i krwiomocz. Nierzadko pojawiają się nudności i wymioty.

Kamica wapniowa zalicza się do kamic nerkowych. Jest jedną z jej rodzajów. Inne kamice nerkowe to kamica moczanowa, szczawianowa, ksantynowa, cystynowa i fosforanowa. Kamica wapniowa jest to choroba układu moczowego człowieka, która w czystej wapniowej postaci występuje naprawdę bardzo rzadko. O wiele częściej pojawiają się odmiany moczanowo – wapniowe, szczawianowo – wapniowe czy fosforanowo – wapniowe.

O chorobie świadczy odkładanie się soli wapnia w drogach moczowych. Kamienie są tu zbudowane ze związków wapnia. W przypadku kamicy wapniowej pojawiają się wahania dobowe dotyczące wydalania wapnia z moczem. Wskazuje się, że są one większe za dnia niż podczas nocy. Na to jaka ilość wapnia jest wydalana ma ogromny wpływ dieta, a także podaż sodu. W sytuacji, gdy zostanie podana glukoza po pokarmach białkowych, bez względu na to czy dożylnie czy doustnie, będzie można zaobserwować wzrost wydalania wapnia. Z kolei mniej wapnia z moczem wydalają pacjenci, którzy cierpią na niewydolność nerek.

Przy kamicy wapniowej należy zmniejszyć ilość spożywanych potraw, które posiadają w sobie wiele wapnia. Podstawowym źródłem wapnia jest nabiał, więc stanowi on główne zagrożenie dla osób z tą chorobą. Dodatkowo należy uważać także na wodę wodociągową, gdyż w niej znajdują się również wapno. Osoby chore powinny więc pomyśleć o stosowaniu filtrów do wody. Warto również zrezygnować z soli kuchennej.

Leczenie więc polega na zmianie diety, jednak należy wiedzieć, że unikanie produktów bogatych w wapń jest tylko korzystne w przypadku kamicy wapniowej charakteryzującej się hiperkalciurią absorpcyjną – wtedy następuje zwiększanie się wapnia w moczu, gdyż wchłaniany on jest w jelitach. Na dietę o małej zawartości wapnia nie warto przechodzić, gdy u chorego występuje nadmierne wydalanie wapnia lub też wypłukiwanie jego z kości. Korzystne jest także ograniczenie produktów, które zawierają szczawiany. Chorzy nie powinni więc spożywać borówek, roślin strączkowych, szpinaku, winogron, rabarbaru, śliwek, szczawiu, agrestu, rodzynek, goździków, a także pić kakao czy jeść produkty posiadające je w składzie. Dodatkowo powinno się ograniczyć spożywanie posiłków, w których znajduje się fasola, pomidory, pomarańcze, brukselki, ananasy czy truskawki.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]