Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Łuszczyca

   Łuszczyca to jedna z wielu chorób, które dotykają naszą skórę. To przewlekła oraz niestety nawracająca dolegliwość. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie na naszej zewnętrznej powłoce łuszczących się wykwitów, które niezbyt ładnie wyglądają. Wśród schorzeń natury dermatologicznej jest dolegliwością, która występuje najczęściej.

Łuszczyca jest schorzeniem, które dotyka jednak nie tylko naszą skórę. Jest to choroba, której towarzyszą bardzo silne emocje, pojawiające się z braku możliwości kontrolowania tej choroby, oraz która spotyka się z negatywnym postrzeganiem chorych przez społeczeństwo. Niektórzy nadal porównują łuszczycę do trądu- uważają, że mogą się nią zarazić poprzez kontakt z osobą chorą. A przecież tak nie jest- łuszczyca jest chorobą niezakaźną i niezłośliwą. Ludzkie przekonania i nawyki bywają jednak trudne do zniesienia…

Czym objawia się łuszczyca? Najczęściej objawia się jako czerwonawe, różowe lub brunatne przebarwienia skóry. Skóra ta bardzo łatwo się łuszczy- odchodzi całymi płatami. Charakterystyczne jest również to, że na brzegach zmian powstają jakby łuski. Łuszczyca najczęściej pojawia się na łokciach oraz na kolanach. Może również ulokować się na pośladkach, plecach oraz głowie.

Kto najczęściej choruje na łuszczycę? Niestety choroba ta ma charakter dziedziczny. Jeśli w naszej rodzinie, w poprzednim pokoleniu, był ktoś, kto chorował na tę dolegliwość, to istnieje zagrożenie, że również nas może ona dotknąć. Czasem zdarza się, że łuszczyca występuje na skutek stosowania określonych leków, które podaje się chorym na serce oraz w leczeniu chorób psychicznych.

Jeśli chodzi o leczenie, to jest kilka sposobów na to, by pozbyć się tej dolegliwości, lub przynajmniej uczynić ją mniej widoczną i mniej dokuczliwą. Pierwszym sposobem jest leczenie farmakologiczne. Można podawać leki do stosowania zewnętrznego, a więc różnorodne maści, kremy, żele itp. Można również stosować środki doustne. Kolejnym sposobem jest stosowanie domowych sposobów na łuszczycę- czyli tak zwana fitoterapia łuszczycy. Chodzi tutaj o najzwyklejszą ziołoterapię. Kolejne sposoby na zwalczanie łuszczycy to stosowanie naświetlania promieniami UVA oraz UVB. Łuszczycę można również leczyć przy pomocy terapii hormonalnej, jednak w ostatnim czasie odchodzi się raczej od tej metody, bowiem może ona wywoływać skutki uboczne.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]