Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Miażdżyca

   Miażdżyca to choroba, która najczęściej dotyka nasze tętnice. Jest to schorzenie przewlekłe, które polega na powstawaniu zmian zwyrodnieniowo- wytwórczych wewnątrz tętnic. Zmiany powstają głównie z tętnicach mózgowych, wieńcowych oraz w aorcie. Czasami pojawiają się również w tętnicach kończyn.

Jeśli chodzi o przyczyny występowania miażdżycy to niektóre z nich są zależne od człowieka i jego nawyków. Tak więc jedną z przyczyn miażdżycy jest palenie papierosów. Może on znacznie przyśpieszyć rozwój tej choroby. Dym z papierosów dostaje się do płuc i przyczynia się tym samym do zwiększonej gotowości zakrzepowej krwi. Do przyczyn wywołujących miażdżycę można również zaliczyć nieprawidłowe odżywianie się, otyłość praz stres i brak aktywności fizycznej. To jednak nie wszystko. Jeśli chorujemy na cukrzycę lub nadciśnienie, to pojawienie się miażdżycy może być wręcz pewne. Również wiek, uwarunkowania genetyczne, zanieczyszczone środowisko czy płeć (chorują szczególnie mężczyźni) mogą mieć wpływ na wystąpienie tej choroby.

Choroba przebiega pod wpływem różnorodnych czynników. Najpierw uszkodzona zostaje błona wewnętrzna naczyń tętniczych. Zaczyna się tworzyć tkanka łączna- powstaje płytka miażdżycowa, przez co zawęża się światło tętnicy i jej przepuszczalność. Na początku pojawiają się jedynie drobne zakrzepy. W późniejszym etapie może dojść do całkowitego zatoru w tętnicy. Jeśli zator będzie całkowity, to może dojść nawet do zawału.

Leczenie jest dość skomplikowane. Nie ma leku, który doskonale leczy miażdżycę. Chorym zaleca się zażywanie lekarstw, które obniżają ciśnienie. Można również stosować leczenie chirurgiczne, które polegają na usunięciu blaszki miażdżycowej. Można również stosować angioplastykę- poszerzenie tętnic. Niektórym chorym można wszczepić by-passy. Pozostałe metody leczenia to laserowanie, cewnikowanie, czy stenty.

By nie chorować na miażdżycę można starć się zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, stosując profilaktykę. Możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia rzucając palenie papierosów. Możemy również stosować odpowiednią dietę, która nie powinna zawierać produktów nasyconych kwasami tłuszczowymi. Dieta ta powinna składać się głównie z produktów bogatych w błonnik oraz witaminy. Oczywiście warto również dbać o utrzymywanie prawidłowej wagi. Dużo ruchu i pozytywne nastawienie do świata nie tylko polepszą nasze nastawienie, lecz również zredukują ilość stresu w naszym życiu i na pewno oddalą od nas widmo zmian miażdżycowych.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]