Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Nadżerka

   Nadżerka to choroba typowo kobieca. Uważa się, że co czwarta kobieta przynajmniej raz w życiu na nią zachoruje. To schorzenie, które umiejscawia się w szyjce macicy, w części pochwowej. Jest to nic innego, jak ubytek tkanki nabłonkowej. Wygląda jak mała czerwona krostka o nierównej powierzchni. Wykrywa się ją przeważnie podczas badania ginekologicznego. Nadżerka sama w sobie nie jest niebezpieczna. Jednaj nie leczona może prowadzić do poważnych powikłań, a wśród nich- do powstawania zmian nowotworowych.

Nadżerka najczęściej pojawia się u kobiet pomiędzy 25- 35 rokiem życia. Jej przyczyn jest kilka. Najważniejsze z nich to infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne. Ryzyko wystąpienia nadżerki znacznie wzrasta u kobiet, które już rozpoczęły współżycie płciowe. Niektóre źródła twierdzą, iż nadżerka może stać się wynikiem używania tamponów.

Ciężko jest stwierdzić samodzielnie, że dotknęła nas nadżerka. To schorzenia nie ma żadnych zewnętrznych objawów. Może jednak stać się przyczyną stanu zapalnego, oraz towarzyszących mu nieprzyjemnych dla kobiety objawów. Czasami może dojść nawet do krwawienia podczas stosunku.

Nadżerka wykryta zostaje przez lekarza, który przeprowadza badanie ginekologiczne. Aby potwierdzić ten stan, stosuje się badanie o nazwie cytologia. Pozwala ono lekarzowi zbadać zmianę i sprawdzić, czy nie istnieje realne zagrożenie nowotworem u pacjentki. Jeśli chodzi o leczenie, to zależy ono między innymi od rodzaju nadżerki oraz przyczyn, które ją wywołały. Czasami leczenie jest niepotrzebne, gdyż nadżerka może ustąpić samoistnie, po odstawieniu czynnika, który ją wywołał. Oczywiście praktycznie zawsze stosuje się leki, które mają zatrzymać jej rozwój oraz wyleczyć pacjentkę. Jednak najpopularniejszą metodą na jej usunięcie jest stosowanie zabiegu nazywanego zamrażaniem lub wypalaniem. Oba zabiegi są bardzo skuteczne i powodują zniknięcie nadżerki. Pozostałością po niej jest niewielka ranka, która goi się w bardzo szybkim czasie.

Nadżerki to dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Dlatego też tak ważne jest, by przynajmniej raz na jakiś czas pojawiać się u lekarza ginekologa na wizytach kontrolnych. Pomogą nam one ustrzec nas przed takimi i podobnymi schorzeniami i uniknąć w przyszłości dużo poważniejszych zagrożeń, które mogą prowadzić do bezpłodności czy nawet do śmierci.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]