Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Niepłodność

   Niepłodność (inaczej mówiąc: bezpłodność) to stan, w którym mimo regularnego współżycia z partnerem kobieta nie może zajść w ciążę. Ten stan przez wiele lat uważany był za problem wyłącznie natury kobiecej. Obecne badania wykazują jednak, że problem dotyczy obu płci w bardzo zbliżonych wartościach. Okazuje się, że mniej więcej co szósta para może mieć problem z bezpłodnością.

Pragnienie posiadania własnego potomstwa to odczucie, które większość ludzi nosi w swoich sercach. Jeśli pojawia się problem w zrealizowaniu tego marzenia, może dojść nawet do załamania nerwowego. Dochodzi do zmian w układzie partnerskim- pojawia się poczucie winy, wzajemne oskarżenia i brak zrozumienia. Niepłodności jest bowiem schorzeniem, któremu towarzyszy wiele nieprzyjemnych reakcji o charakterze emocjonalnym i psychicznym. Samo schorzenie nie stanowi zagrożenia życia dla chorej osoby- lecz może je ona stanowić sama dla siebie.

Przyczyn niepłodności może być wiele. U kobiet najczęstsze przyczyny wpływające na obniżenie płodności to między innymi: wiek (im kobieta jest starsza, tym trudniej jej zajść w ciążę), waga (otyłość), zła dieta, nadmierny wysiłek fizyczny, palenie papierosów, zbyt duża ilość kofeiny i alkoholu oraz czynniki środowiskowe i emocjonalne. Natomiast u panów przyczynami mogą stać się: substancje chemiczne (na przykład narażenie na działanie pestycydów), metale ciężkie (arszenik, kadm, itp.), radio i chemioterapia, zaburzenia hormonalne, zakażenia, wady wrodzone (np. wrodzony brak jąder), wady nabyte, nowotwory, narkotyki, leki czy styl życia.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jedną z przyczyn niepłodności może być również towarzyszący nam w codziennym życiu stres. To zjawisko jest na tyle niepokojące, że męczący tryb życia stał się jednym z czynników, przez które Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną.

Niepłodność można na szczęście w większości przypadków leczyć. Leczenie zależeć będzie głównie od przyczyny, która wywołała niepłodność. Leczenie może przyjąć na przykład postać stymulowania owulacji, poprzez stosowanie leków takich jak clomifen. Można również stosować różnorodne zabiegi chirurgiczne, które poprawią niedrożność układu rozrodczego. W niektórych przypadkach formą leczenia może stać się zapłodnienie pozaustrojowe- sztuczne zapłodnienie. 

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]