Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Opryszczka narządów płciowych

   Opryszczka narządów płciowych to choroba, która objawia się powstawaniem charakterystycznych pęcherzyków oraz owrzodzenia. Zwykle zmiany te pojawiają się na skórze w okolicy pośladów, odbytu oraz okolicy narządów płciowych. Przyczyną opryszczki narządów płciowych jest wirus typu 1 lub wirus typu 2. Ten drugi typ wirusa jest przyczyną większości zachorowań- aż 95 % przypadków to zachorowania na skutek wirusa typu 2. Oba wirusy mają możliwość i zdolność przechodzenia w stan uśpienia, zatem tak naprawdę mogą przetrwać w naszym ciele przez całe nasze życie.

Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych? Oczywiście do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z osobą zakażoną. Ten kontakt ma zwykle charakter seksualny. Takie zakażenie może przenosić osoba, która sama nie wie, że jest zakażona. Nie zawsze bowiem objawy są widoczne od razu. Zmiany pojawiają się mniej więcej do tygodnia po odbyciu stosunku z osobą zakażoną. Zmianie towarzyszy uczucie bolesności i świąd. Poza tym powstają małe czerwone pęcherzyki, które w prawdzie po upływie mniej więcej 10 dni same się goją, lecz jednak pozostawiają blizny. Pojawieniu się tych widocznych objawów może towarzyszyć także uczucie ogólnego osłabienia, trudności w oddawaniu moczu oraz gorączka. Zmiany pojawiają się na organach płciowych, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Mogą się również umiejscowić z okolicy odbytu.

Aby zapobiegać opryszczce należy uważać na kontakty seksualne z osobami, które mogą być zarażone. Należy również używać prezerwatywy, która zapobiegnie przenoszeniu się opryszczki narządów płciowych na inne osoby. Jeśli natomiast chodzi o leczenie, to stosuje się w takim przypadku leczenie miejscowe, o charakterze odkażającym oraz osuszającym. Najpopularniejszym lekarstwem jest pasta cynkowa. Można również stosować leki doustnie oraz dożylnie. Doustnie przyjmuje się zwykle leki przeciwwirusowe. Wprawdzie nie leczą one zakażenia opryszczką, lecz skracają czas występowania wszystkich objawów. Mogą również skutecznie zapobiegać nawrotom tej choroby. Ponadto, terapię można wspomagać przyjmowaniem witamin z grupy B. Zwykle stosuje się w tym celu witaminę B 1 i B 12.

Opryszczka narządów płciowych może nieść ze sobą powikłania. Najgorszym z nich jest zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, lub zapalenie rdzenia kręgowego. Dlatego lepiej wystrzegać się przed tą chorobą i dokładnie ją wyleczyć.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]