Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Ospa wietrzna

   Ospa wietrzna, potocznie nazywana wiatrówką, jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych typową dla wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus VZV (Varicella zoster virus), który powoduje również inną chorobę – półpasiec. Zakażenie następuje zazwyczaj poprzez kontakt z chorym (drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt ze zmianami na skórze chorego), choć wirus może rozprzestrzeniać się również z prądem powietrza.

Okres inkubacji wirusa wynosi około 14 dni, po tym czasie może pojawić się niezbyt wysoka gorączka, pogorszenie samopoczucia, brak apetytu, nudności, bóle głowy. Najczęściej na dzień po wystąpieniu tych objawów na skórze chorego pojawia się swędząca wysypka. Początkowo są to czerwone plamki, które dosyć szybko przekształcają się w pęcherzyki z płynem surowiczym. Po pewnym czasem płyn mętnieje i na skórze pojawiają się strupki, które po wyschnięciu odpadają. Chory stanowi źródło zakażenia już na 2-3 dni przed wystąpieniem u niego wysypki.

Leczenie tej choroby polega na łagodzeniu jej objawów, głównie świądu towarzyszącego wysypce. Ulgę chorym przynosi smarowanie zmian skórnych maścią antyhistaminową lub pudrem, okłady z mokrego, zimnego ręcznika oraz kilkunastominutowe kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Ospa wietrzna zwykle trwa około tygodnia. U dzieci najczęściej ma łagodny przebieg, ewentualne powikłania występują głównie u niemowląt, osób dorosłych lub osób z obniżoną odpornością organizmu.

Najczęściej występującym powikłaniem po ospie wietrznej jest ropne zakażenie skóry, może wystąpić również zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy choroby układu nerwowego.

Ospa wietrzna jest niezwykle groźna dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, często pojawiają się wtedy wady rozwojowe u płodu takie jak opóźnienie rozwoju psychicznego i fizycznego, wady wzroku, blizny na skórze, nieprawidłowa budowa kończyn.

Ospa wietrzna jest chorobą wysoce zakaźną. Najskuteczniejszym sposobem na jej uniknięcie są szczepienia ochronne. W Polsce dostępna jest szczepionka, której już jedna dawka podana dziecku w wieku pomiędzy 9 miesiącem życia a 12 rokiem życia chroni przed zakażeniem. Osobom powyżej 12 roku życia podaje się dwie dawki. Przebycie ospy wierznej w dzieciństwie powoduje wytworzenie w organizmie przeciwciał, które chronią przed ponownym zachorowaniem.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]