Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Ostrogi piętowe

   Ostroga piętowa to narośl kostna. Pojawia się na kości piętowej. Jest to dolegliwość, która powoduje znaczny ból w trakcie chodzenia oraz stania. Niestety, w przeciwieństwie do innych schorzeń, które dotykają nasze stopy, tego schorzenia nie zauważy się gołym okiem. Wykryć je można dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.

Wszystkie dolegliwości, które związane są z wystąpieniem ostrogi piętowej, rozpoczynają się od bólu pięty. Ból pojawia się w trakcie chodzenia, lub jeśli za długo stoimy. Jak powstaje ostroga piętowa? Powstaje ona w wyniku stanu zapalnego o przewlekłym charakterze. Pojawia się w miejscu, gdzie kość pięty połączona jest z rozcięgnem piętowym. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy przeciążone zostaną więzadła. Jeśli stan zapalny trwa długo, to w jego miejscu pojawia się narośl kostna- stąd też nazwa ostroga.

Najczęściej dolegliwość ta dopada biegaczy oraz tenisistów. Może pojawić się również u osób, które chodzą w bardzo niewygodnych butach, lub tez nadmiernie przeciążają swoje nogi. Oczywiście może się również pojawić na skutek jakiegoś urazu. Pierwszym elementem leczenia jest zlokalizowanie miejsca bólu (i tu właśnie konieczne jest prześwietlenie). W późniejszym etapie stosuje się leczenie zachowawcze- odciążamy stopę. Można to zrobić za pomocą odpowiednich wkładek do butów, które mają specjalny otwór w miejscu, gdzie znajduje się narośl. Jeśli to nie pomaga, to można zastosować zabiegi fizykoterapii. Można również stosować leczenie o charakterze przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym- zwykłe tabletki przeciwbólowe również mogą pomóc. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, bowiem leczenie to wymaga czasu i dużo odpoczywać, by nie obciążać chorej nogi.

W najgorszy przypadku, jeśli dolegliwość jest bardzo poważna, pomóc może operacja. Za jej pomocą można usunąć niewygodną narośl. W sumie operacja to za dużo powiedziane- to raczej zabieg, który wykonuje się przy znieczuleniu. Później wprawdzie trzeba ok. trzech miesięcy poruszać się w towarzystwie kul, to jednak zabieg ten nie stanowi żadnego zagrożenia dla pacjenta. Taki zabieg to jednak ostateczność. Zawsze lepiej jest nie bagatelizować pierwszych objawów tego schorzenia. Odpowiednia interwencja lekarska, przeprowadzona w odpowiednim czasie, może sprawić, że pozbędziemy się dolegliwości w bardzo szybkim tempie. A im szybciej- tym lepiej.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]