Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Otyłość

   Otyłość to przewlekła choroba, która charakteryzuje się zbytnim nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. To schorzenie, które może prowadzić do bardzo niekorzystnych skutków dla naszego zdrowia. Takie nagromadzenie się tłuszczu w organizmie uważane jest za otyłość w momencie, gdy tkanka tłuszczowa przekracza 20 % całkowitej masy ciała w przypadku mężczyzn, lub 25 % całkowitej masy ciała w przypadku kobiet.

Tkanka tłuszczowa może odkładać się w różnych miejscach. Zwykle największe nagromadzenie następuje w okolicach jamy brzusznej. Wówczas mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Bywa ona schorzeniem bardzo poważnym. Jest dużo groźniejsza niż skutki gromadzącego się tłuszczu w innych częściach naszego ciała.

Otyłość, chociaż sama w sobie może jedynie dość „uciążliwa” dolegliwość, zwiększa ryzyko zapadania na bardzo poważne choroby. Wśród chorób, na które narażone są osoby otyłe, wyróżnić można na przykład: cukrzycę typu 2, bezdech senny, choroby układu krążenia, nowotwory czy też zapalenie stawów oraz kości. To tylko niektóre choroby, ale na tyle poważne, że mogą nawet prowadzić do naszej śmierci.

Przyczyn otyłości jest wiele. Najczęściej mamy do czynienia z przekarmieniem- czyli ze zbyt dużym przyjmowaniem pokarmów. Przyczyną mogą być również czynnik genetyczne- jeśli w naszej rodzinie panowała otyłość, to istnieje zagrożenie, że nas też może ona dotknąć. Wśród innych przyczyn możemy wymienić czynniki biologiczne, farmakologiczne, środowiskowe i psychologiczne. Czasami zwykły brak akceptacji przez środowisko może sprawić, że zapadniemy na tę przypadłość.
Jak leczyć otyłość? Leczenie otyłości to dieta, ruch oraz odpowiednie leki. Dieta jest ważna, ponieważ pomaga zmniejszyć kaloryczność posiłków przyjmowanych prze otyłą osobę- nie będzie się mógł zatem odkładać nowy tłuszcz, a ten już nagromadzony- będzie się powoli spalał, by zapewnić naszemu organizmowi niezbędną do życia energię. Ruch oczywiście również pomoże nam spalić tłuszcz- jest najlepszym sposobem na odchudzanie. I na koniec leki. Zwykle stosuje się preparaty, które hamują wchłanianie tłuszczy oraz które sprawiają, że szybciej czujemy się syci i nie musimy przyjmować dużych dawek pokarmów. Czasem stosuje się również środki, które wspomagają trawienie oraz odchudzanie. Zasadniczo lepiej jest starać się obywać bez leków i próbować schudnąć tradycyjnymi i naturalnymi metodami.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]