Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Płonica

   Płonica to choroba, którą wszyscy znamy pod mianem szkarlatyna. To choroba o charakterze zakaźnym. Wywołują ja paciorkowce beta- hemolizujące grupy A. Od momentu zakażenia do wystąpienia objawów choroby upływa maksymalnie tydzień, lecz zwykle okres wylęgania choroby to 2-4 dni.

Jak można się zarazić ta chorobą? Poprzez kontakt z osobą, która jest już chora. Chociaż czasami zdarza się również tak, że nosicielem tej bakterii jest osoba zupełnie zdrowia. Do zarażenia może dojść także w trakcie poprzez używanie tych samych sprzętów co osoba chora, lub poprzez kontakt z zarażoną odzieżą.

Wszelkie objawy tej choroby zaczynają się od wysokiej temperatury. Gorączce towarzyszą często wymioty, połączone z bólami głowy. Może pojawić się również ból brzucha. Pojawia się również wysypka rumieniowa. Wysypka ta obejmuje całe nasze ciało, z wyjątkiem tzw. Trójkąta Fiłatowa. Ten trójkąt to miejsce na naszej twarzy, od nosa i wokół naszych ust. Czasami wysypka ta może mieć charakter potówkowy oraz krwotoczny. Dochodzi również do zmian wewnątrz naszego organizmu. Gardło, najpierw zaczerwienione, z upływem czasu pokrywa się nalotem (język, migdałki itp.). Na języku po jakimś czasie zaczynają pojawiać się brodawki językowe, a sam język- najpierw biały od nalotu- staje się malinowy.

Widoczne objawy mogą ustąpić po mniej więcej dwóch- trzech tygodniach. Wówczas dochodzi zwykle do otrębiastego łuszczenia się skóry. Najczęściej łuszczenie obejmuje dłonie oraz stopy. Płonica może mieć poważne skutki dla zdrowia pacjentów, jeśli nie będzie leczona. Może na przykład być przyczyną gorączki reumatycznej, zapalenia nerek itp. Dlatego też najlepiej jest skorzystać z pomocy lekarza. Koniecznie trzeba będzie przyjmować antybiotyk. Zwykle jest to preparat na bazie penicyliny. Poza tym osoba chora przez cały czas trwania choroby powinna przebywać w domu i starać się odpocząć- może to przyśpieszyć proces leczenia. Można również stosować preparaty, które zawierają w sobie witaminę C.

W przypadku tej choroby należy niezwłocznie podjąć leczenie. Dzięki niemu zapobiegniemy wszelkim „efektom ubocznym” tego schorzenia. A jeśli je wyleczymy- istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo tego, że dotknie nas ono ponownie. Zatem jeśli tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, które wskazywać będą na tę chorobę- niezwłocznie udajmy się do lekarza. 

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]