Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Półpasiec

   Półpasiec to choroba o charakterze zakaźnym. To ostre, wirusowe schorzenie, które wywołuje ten sam wirus, co w przypadku ospy wietrznej. Zwykle na chorobę tę zapadają osoby dorosłe. Im jesteśmy starsi, tym ryzyko zachorowania wzrasta. Schorzenie to powiązane jest w ospa wietrzną. Zwykle osoby, które przechodziły w przeszłości ospę wietrzną, w wyniku kontaktu z wirusem, lub z osobą, która aktualnie przechodzi ospę wietrzną, choruje właśnie na półpaśca.

Wśród czynników, które mają bezpośredni wpływ na reaktywację zakażenia, można wymieć: osłabioną odporność, poważne infekcje, leczenie immunosupresyjne, stresy, osłabienie, czy po różnych szczepieniach. Często półpasiec potrafi pojawiać się u pacjenta w stałych odstępach czasu, na przykład rocznych. Zwykle pojawia się w okresie wiosennym, kiedy często się przeziębiamy i nasz organizm jest osłabiony. Wówczas, w każdym kolejnym roku, może dojść do reaktywacji tego schorzenia.

Jakie są objawy półpaśca? To przede wszystkim zmiany skórne. Pojawiają się małe pęcherzyki na podłożu rumieniowym. Mogą pojawiać się w rożnych miejscach. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, klatce piersiowej czy tułowiu. Zanim zmiany się pojawia, występują dolegliwości związane ze swędzeniem, pieczeniem czy innymi bólami, które mogą być bardzo uporczywe dla pacjenta. Widocznym objawom towarzyszy także złe samopoczucie oraz uczucie ogólnego zmęczenia. Mogą się również pojawić objawy gorączkowe oraz bóle głowy.

Leczenie półpaśca to przede wszystkim stosowanie leków przeciwwirusowych. Leczenie stosuje się zwykle do momentu zagojenia się wszystkich widocznych zmian. Same zmiany traktować należy specyfikami o działaniu miejscowym. Zwykle są to preparaty (aerozole oraz płyny), które działają odkażająco oraz znieczulająco. Mogą mieć również działanie ściągające.

Półpasiec może mieć dość poważne powikłania, jeśli nie zostanie prawidłowo wyleczony. W jego wyniku może dochodzić u pacjentów do zapalenia rogówki oka. Może także dojść do porażenia nerwów, które odpowiadają za poruszanie się gałki ocznej. W niektórych wypadkach nieleczony półpasiec może doprowadzić do częściowej utraty słuchu. Mogą pojawić się również powikłania w postaci porażenia nerwu twarzowego oraz neuralgii. Zatem jeśli dotknie nas ta choroba- nie lekceważmy jej i wyleczmy ją dokładnie z pomocą lekarza.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]