Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Prostata

   Przerost prostaty powstaje w wyniku rozrostu komórek gruczołu krokowego, co prowadzi do zwężenia moczowodu i utrudnia wydalanie moczu. Jest to najczęściej występująca choroba tego gruczołu.

Przerost prostaty związany jest z procesem starzenia i zmianami zachodzącymi w organizmie mężczyzny w tym okresie życia. Z upływem lat wydzielanie hormonów przez gruczoły dokrewne ulega zaburzeniom, zwiększa się wydzielanie przez jądra dihydrotestosteronu (DHT), który odpowedzialny jest między innymi za rozrost komórek gruczołu krokowego.

Przerost prostaty objawia się początkowo problemami z oddawaniem moczu. Chory odczuwa potrzebę częstego oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy, a strumień moczu jest słaby lub wypływa on kroplami, czas oddawania moczu wydłuża się. W dalszym przebiegu choroby dolegliwości te nasilają się, dodatkowo występują też bolesne zapalenia pęcherza moczowego spowodowane zatrzymywaniem w nim moczu.

W celu zdiagnozowania choroby lekarz przeprowadza wywiad z chorym, następnie bada prostatę przez odbyt (per rectum), zleca również badania krwi oraz USG nerek i pecherza moczowego, które ma za zadanie wyjaśnić przyczynę problemów z oddawaniem moczu.

Chorzy w początkowych stadiach choroby, oraz tacy, u których nie ma wskazań lub niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego leczeni są farmakologicznie. Farmaceutyki stosowane w leczeniu tej choroby należą do leków roślinnych, hormonalnych oraz tzw. alfa-blokerów.

Leki roślinne są chętnie przyjmowane przez chorych, ponieważ nie niosą ryzyka wystąpienia działań ubocznych, są niedrogie i przynoszą dobre efekty zwłaszcza w początkowym stadium choroby. Spowalniają rozrost gruczołu krokowego, mają działanie przeciwobrzękowe, przynoszą ulgę w stanach zapalnych pęcherza moczowego poprzez działanie antybakteryjne.

Leki hormonalne osłabiają działanie DHT na gruczoł krokowy przez co skutecznie spowolniają rozrost komórek prostaty, mogą jednak powodować skutki uboczne, jak spadek libido czy obniżenie potencji.

Alfa – blokery powodują rozluźnienie mięśni gładkich cewki moczowej, przez co ułatwiają oddawanie moczu. Jest to jednak leczenie wyłącznie objawowe, ponieważ nie hamują one rozrostu komórek prostaty. Zabiegi operacyjne polegają na wycięciu przerośniętej tkanki gruczołu krokowego lub udrożnieniu cewki moczowej.
 

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]