Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Przepuklina pachwinowa

   Przepuklina pachwinowa to choroba, która należy do rodziny przepuklin brzusznych. To dolegliwość, która powstaje w sytuacji, gdy dochodzi do tworzenia się uchyłka otrzewnej. Uchyłek ten „wychodzi” poza powłoki jamy brzusznej przez różnorodne otwory znajdujące się w jamie brzusznej- zarówno te wrodzone jak i nabyte, przez co może dochodzić do sytuacji, której narządy jamy brzusznej będą przemieszczać się poza miejsce swojej prawidłowej lokalizacji.

Przepuklina nosi nazwę pachwinowej, ponieważ jest ona umiejscowiona w okolicach pachwiny. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje przepukliny pachwinowej. Pierwszym z nich jest przepuklina skośna. Może mieć ona charakter wrodzony, lub też nabyty. Drogą tej przepukliny jest kanał w stronę worka mosznowego- wchodząc do moszny, przepuklina powoduje jej powiększenie. Natomiast drugim rodzajem jest przepuklina prosta, której droga biegnie bezpośrednio od ściany brzucha. Ten rodzaj przepukliny występuje jedynie w postaci nabytej.

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej? Zasadniczo przypadłość ta może nie powodować żadnych dolegliwości. Czasem ciężko jest nam nawet zauważyć, że na nią cierpimy. Owszem, mogą pojawiać się objawy takie jak bóle, poczucie ciążenia oraz pieczenie w okolicy pachwiny, lecz pojawiają się one zwykle w momencie wzmożonego wysiłku fizycznego, tak więc ciężko stwierdzić, czy to nie on był czasem główną przyczyną ich wystąpienia. Dodatkowo mogą dochodzić objawy związane z występowaniem zaparć.

Jeśli przepuklina jest już w pełni rozwinięta, to można ją wyczuć. Przepuklina ma postać kulistej wypukłości wewnątrz powłok naszego brzucha. Dotykając ją można poczuć, że jest miękka i elastyczna. Jej leczenie polega wyłącznie na usunięciu przepukliny w trakcie zabiegu operacyjnego. Niestety, na chwilę obecną, innych możliwości wyleczenia nie ma. Operacja ta nie należy do zabiegów, które zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. Obarczona jest bardzo małym ryzykiem. Jedynie u małych dzieci nie zaleca się przeprowadzania tego zabiegu. W ich przypadku skutecznym leczeniem może okazać się opatrunek uciskowy.

Przepuklina pachwinowa powinna zostać wyleczona. Jeśli nie- może prowadzić do wielu różnych komplikacji i poważniejszych dolegliwości. Może na przykład prowadzić do powstawania zrostów. Może także w jej wyniku dojść do zapalenia worka przepuklinowego. Jest także przyczyną uwięźnięcia przepukliny.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]