Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Pylica płuc

   Pylica płuc to jedna z wielu chorób układu oddechowego. Jest to choroba o przewlekłym charakterze. Wywołana zostaje w sytuacji, kiedy zbyt długo wdychamy pyły takie jak pył węglowy, który jest przyczyną choroby nazywanej pylicą węglową. Jeśli nasz organizm przez dłuższy okres czasu narażony jest na systematyczne wdychanie pyłów, to w wyniku tego procesu dochodzi w naszej tkance płucnej do bardzo poważnych zmian. Skutkiem tych zmian jest przede wszystkim niewydolność oddechowa.

Objawem tego rodzaju schorzenia jest przede wszystkim stan zapalny oskrzeli. Pojawia się również uczucie duszności, a równie często kaszel, któremu towarzyszy odksztuszanie plwociny, która jest na przykład zabarwiona na czarno jak w przypadku właśnie pylicy węglowej. Oprócz tego w organizmie narażonym na działanie pyłów dochodzi do rozedmy płuc, a także do niewydolności krążenia prawokomorowego.

Pylicę należy leczyć. Zwykle leczenie to wygląda pospolicie- pylicę leczymy na ogólnych zasadach tak samo jak w przypadku innych chorób naszego układu oddechowego. Stosujemy zatem podstawowe badania diagnostyczne, które pomogą prawidłowo rozpoznać chorobę i monitorować jej postęp. W celu leczenie pylicy płuc należy udać się do pulmonologa, lub też można korzystać z usług lekarzy rodzinnych i internistów. Możemy się starać zapobiegać w miarę możliwości jej występowaniu. W tym celu powinniśmy często sprawdzać urządzenia w naszym miejscu pracy, które mają za zadanie działać jak odpylacze. Powinniśmy regularnie poddawać się badaniom kontrolnym, by na bieżąco monitorować stan naszego zdrowia. Jeśli są takie możliwości w miejscu pracy, to powinniśmy często stosować przesunięcia na miejscu pracy, by nie przebywać stale w warunkach, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia.

Pylica to choroba, która najczęściej dotyka górników. Jest ona chorobą, która rozwija się nawet wówczas, kiedy już nie wykonują oni swojej pracy- na przykład po przejściu na emeryturę. Zatem ta grupa pracownicza powinna być objęta szczególnym rodzajem opieki w zakresie zapobiegania pylicy.

Poza pylica węglową wyróżniamy również pylicę krzemową, azbestową, talkową oraz aluminiowa. Na pylicę płuc mogą także zachorować spawacze elektryczni. W trakcie wykonywanej przez siebie pracy wdychają oni dość dużo niebezpiecznych dla ich organizmów gazów.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]