Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Sarkoidoza

   Sarkoidoza odkryta została w ubiegłym wieku, jednak dotychczas jest słabo poznana. Sprawia to wiele trudności w jej prawidłowym zdiagnozowaniu, a więc i leczeniu. Jest to choroba systemowa, atakować może praktycznie wszystkie narządy, cały organizm. Jej przyczyna nie została do tej pory poznana, przyjmuje się, iż powoduje ją bliżej nie określona substancja, która dostając się do płuc wraz z wdychanym powietrzem wywołuje reakcję obronną układu immunologicznego. Do prawidłowego zdiagnozowania choroby niezbędne jest wykonanie szeregu badań takich jak rentgen płuc, badania krwi, pomocna bywa biopsja węzłów chłonnych. Objawy sarkoidozy (kaszel, gorączka, duszności, osłabienie) są niespecyficzne, przez co choroba często diagnozowana jest początkowo jako grypa, zapalenie stawów czy alergia.

Sarkoidoza wystąpić może w postaci ostrej lub przewlekłej. W postaci ostrej powiększone są węzły chłonne, występuje wysoka gorączka, bóle i obrzęki stawów, osłabienie, mdłości. W większości przypadków objawy ustępują same. W postaci przewlekłej choroba rozwija się powoli i przez długi czas praktycznie bezobjawowo, w późniejszych etapach pojawiają się trudności w oddychaniu. W ponad połowie przypadków choroba ulega samoistnej remisji.

Choroba niemal zawsze atakuje płuca. Początkowo występuje obrzęk węzłów chłonnych, następnie pojawiają się ziarniniaki, czyli skupienia komórek układu odpornościowego, widoczne na zdjęciu RTG płuc. W przebiegu neurosarkoidozy, gdy choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, często występują paraliże nerwów, zapalenie nerwu wzrokowego, uszkodzenia słuchu. Schorzenie atakować może skórę, co przejawia się występowaniem guzkowatych zmian na twarzy, szyi, plecach i głowie. Zmiany te po pewnym czasie zabliźniają się. Szczególnie niebezpieczna jest sarkoidoza oczna, ponieważ jej powikłania prowadzić mogą nawet do ślepoty. Sarkoidoza atakować może również wątrobę oraz serce.

Jedynym znanym lekiem przynoszącym dobre efekty w leczeniu sarkoidozy jest kortyzon, czyli hormon produkowany przez nadnercza, a właściwie jego pochodne. W zależności od tego w jaki sposób i w jakim tempie przebiega choroba, można zapobiegać jej postępowi oraz powodować cofanie się zmian. Jednak leczenie kortyzonem może mieć poważne skutki uboczne, jak osteoporoza, przyrost wagi czy tendencja do cukrzycy. Dlatego bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie badań kontrolnych. Skutki uboczne leczenia ograniczyć można prowadząc zdrowy tryb życia i dbając o odpowiednią ilość ruchu.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]