Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Schizofrenia

   Schizofrenia to choroba, którą zalicza się do psychoz endogennych. To zaburzenie natury psychicznej, które objawia się upośledzonym postrzeganiem rzeczywistości. Schorzenie to objawia się w postaci różnorodnych omamów słuchowych oraz powstawaniem urojeń. Może dochodzić także do zaburzeń w zakresie mowy oraz myślenia. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że chora osoba nie potrafi normalnie funkcjonować w społeczeństwie i zawsze w pewnym stopniu od niego odstaje.

Schizofrenia jest chorobą, która może rozwinąć się nagle, lub skrycie funkcjonować przez wiele lat, nie wykazując żadnych widocznych objawów. W przypadku nagłego „napadu” choroby występują nagłe i gwałtowne objawy. Często zachowania, które wówczas się pojawiają, mogą być zupełnie skrajne. Chora osoba można być jednocześnie silnie podniecona, a przy tym- przerażona. Chorobie towarzyszy uczucie osłupienia, rozkojarzenie, omamy, oraz różne dziwne zachowania, a nawet- próby samobójcze. Jeśli choroba rozwija się powoli, to objawy, chociaż niekiedy podobne, ciężko zauważyć od razu. Osoba chora na schizofrenie może przez dłuższy czas zachowywać się zupełnie normalnie, może pracować i utrzymywać kontakty towarzyskie. Zmiany następujące w jego psychice mogą być nie zauważalne przez otoczenie. Natomiast chory będzie czuł się dziwnie, jakby pochodził nie z tego świata. Może czuć się niezrozumiany przez otoczenie. Wówczas dochodzi do tego, że chory zaczyna unikać towarzystwa, porzuca lub zaniedbuje podstawowe czynności życiowe takie jak chociażby higiena osobista czy regularne jedzenie.

Objawy schizofrenii mogą być różne. Zasadniczo jednak prawie zawsze pojawiają się halucynacje oraz urojenia. Poza tym zachowanie osoby chorej można uznać za dziwne i nietypowe. Poza tych u chorego może dojść do zubożenia mowy, niezdolności do okazywania podstawowych uczuć, takich jak chociażby radość, lub ogólnej apatii.

Jeśli chodzi o leczenie, to polega ono zwykle na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych. Skuteczność takiego leczenia nie jest jednak akceptowana przez wszystkich lekarzy. Niektórzy twierdzą, że lepszym wyjściem jest leczenie za pomocą psychoterapii. Najlepiej jest wówczas, gdy połączy się oba te sposoby leczenia. Dodatkowo można stosować terapię elektrowstrząsową. Jedno jest pewne- leczenie należy podjąć jak najwcześniej. Wówczas są szansę na wyleczenie pacjenta i prowadzenie przez niego całkiem normalnego życia.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]