Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Stwardnienie rozsiane

   Stwardnienie rozsiane to bardzo poważna choroba, która dotyka nasz centralny układ nerwowy. W jej wyniku dochodzi do poważnego uszkodzenia tkanki nerwowej. To choroba, która dotyka również nasz układ odpornościowy. Zwykle schorzenie to dotyka ludzi młodych- przeważnie tych pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia.

Objawy stwardnienia rozsianego nie zawsze można opisać. Wydają się w pewnym stopniu dziwne. Często bardzo łatwo bagatelizujemy niektóre dolegliwości. Pomijamy zawroty głowy, drętwienie rąk oraz nóg a także zmęczenie, które jest zupełnie nieuzasadnione. Objawy te mogą pojawiać się dość często, lub nie pojawiać się wcale, nawet w momencie, gdy choroba cały czas się rozwija. Typowe objawy stwardnienia rozsianego to przede wszystkich objawy wzrokowe. Pojawiają się dolegliwości takie jak podwójne widzenie, nieostre widzenie, czy nawet utrata wzroku. Pojawiają się zawroty głowy oraz może występować pewna trudność w przełykaniu posiłków. Chory często zaczyna niewyraźnie mówić, a nawet bełkotać. Jego chód staje się chwiejny- chory poruszając się wygląda jak pijany. Również ruchy stają się mniej płynne- występuje również brak koordynacji ruchowej. To jednak nie koniec. Chory ma zaburzenia w oddawaniu moczu, traci popęd płciowy, cierpi na depresję, ma problemy z pamięcią i nie potrafi znaleźć rozwiązania dla wielu typowych ludzkich codziennych spraw.

Żeby zdiagnozować stwardnienie rozsiane, należy przeprowadzić rezonans magnetyczny oraz nowoczesne badania diagnostyczne. Nie wiadomo jednak, jak zapobiegać występowaniu tej choroby. Niektóre przypadki mogą mieć podłoże genetyczne, chociaż nie do końca. Osoby, które miały w rodzinie chorego na stwardnienie rozsiane, są obarczone większym zagrożeniem. Nie wynaleziono jednak jeszcze cudownego leku na tą chorobę. Na razie możemy jedynie spowalniać postęp choroby. Możemy również łagodzić jej poszczególne objawy oraz zapobiec inwalidztwu, które często jest wynikiem tej choroby. Niektóre leki mogą powodować, że objawy stwardnienia rozsianego nie będą tak częste, a jeśli już się pojawiają, to mają dużo łagodniejszy przebieg.

Stwardnienie rozsiane to choroba, przy której ważne jest nie tylko leczenie farmakologiczne, lecz również wsparcie rodziny i najbliższych. Na szczęście nie jest to choroba śmiertelna i chory ma szansę, by żyć całkiem normalnie.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]