Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Świąd

   Świąd to dolegliwość dotykająca naszą skórę. Jego pojawieniu się towarzyszy nieustanna chęć drapania lub pocierania miejsc, których on dotyczy. Nie do końca wiadomo jednak, czy świąd jest rodzajem bólu, czy jedynie doznaniem, którego bardzo ciężko jest się pozbyć.

Świąd jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. W istotny sposób ujemnie wpływa na komfort naszego codziennego życia. Gdy się pojawia, to dolegliwości z nim związane bardzo utrudniają nam normalne egzystowanie. Ciężko jest się nam wówczas skupić na wykonywaniu podstawowych czynności. Przeszkadza również w trakcie naszego snu- uporczywe swędzenie wręcz nigdy się nie kończy. Również nasze samopoczucie cierpi z jego powodu. Stajemy się nadmiernie pobudliwi a zarazem- nerwowi. Może również sprawiać, że z jego powodu nasze kontakty z innymi będą utrudnione.

Jakie są przyczyny występowania świądu? Zasadniczo pojawienie się świądu ma zwykle związek z niewłaściwą higieną. Powiązany jest również z szeregiem chorób o dermatologicznym pochodzeniu. Tak więc może się pojawić jeśli cierpimy na dolegliwości takie jak grzybica, świerzb, liszaj czerwony czy też pokrzywka. Czasem zdarza się, że jego przyczyna ma bezpośredni związek z alergią. Świąd może być również efektem zaburzeń natury metabolicznej. Niektóre choroby naszych narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki czy przewód pokarmowy, oraz zaburzenia jajników czy trzustki, mogą stać się również przyczyną jego wystąpienia. Może również występować samoistnie- bez powiązania z żadnym schorzeniem czy bez wyraźnej przyczyny. Dodatkowo świąd nasilać mogą różnorodne infekcje bakteryjne lub wirusowe, nadmierne przesuszenie skóry a nawet stres oraz bardzo silne emocje. Jeśli świąd nas dopadnie- nie powinniśmy stosować zbyt gorącej wody w trakcie kąpieli, ponieważ dodatkowo wpływa ona na nasilenie się jego objawów.

Leczenie świądu to głownie stosowanie antagonistów receptorów histaminowych. Środki, jakie stosuje się w leczeniu różnych jego odmian, to na przykład: leki antydepresyjne, leki antyepileptyczne, talidomid oraz różnorodne specyfiki przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze to tylko niektóre sposoby na to, by pozbyć się tej uporczywej dolegliwości. Jedno jest pewne- dolegliwości tej nie wolno bagatelizować. Intensywne drapanie się może poważnie uszkodzić nasz naskórek, a przez to powodować poważne zakażenia skóry. Zatem jeśli tylko ta dolegliwość pojawi się- należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć jej leczenie.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]