Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Świerzb

   Świerzb to choroba zakaźna. Dotyka ona zarówno ludzi jak i zwierzęta. Jest chorobą, którą wywołują świerzbowce. Choroba ta objawia się bardzo dokuczliwym świądem oraz powstawaniem zmian skórnych. Zmiany te mają postać plam, grudek oraz przeczosów.

Jak najlepiej rozpoznać świąd? To dość proste, bowiem ma on dość charakterystyczne objawy. Nasila się on przede wszystkim w nocy. Uczucie uporczywego swędzenia pojawia się również na skute rozgrzania, czyli na przykład po kąpieli. Zmiany pojawiają się zwykle w okolicach pośladków, na rękach (szczególnie na palcach), na brodawkach sutkowych u kobiet czy też w okolicach pępka. Jeśli rozpoznamy u siebie któreś z tych objawów, to praktycznie możemy być pewni, że dotknął nas świąd i powinniśmy zastosować odpowiednie leczenie.
W celu wyleczenie wszystkich objawów i pozbycia się świądu najczęściej stosuje się maści. Koniecznie muszą one zawierać lindan. Maści stosuje się przez mniej więcej trzy dni. W tym okresie trzeba codziennie zmieniać ubrania oraz bieliznę, a nawet codziennie prać ręczniki oraz pościel, które używane są przez chorego. Wszystkie te elementy najlepiej jest odstawić na jakiś czas i ponownie ich nie stosować, lub dokładnie przeprasować, by za ich pośrednictwem choroba nie przeniosła się na kogoś innego.

Co ciekawe, świerzb to choroba, która może dotknąć każdego. Dawniej uważana była za schorzenie, które dotyka jedynie biednych i tych, którzy nie dbają o higienę osobistą. Okazuje się, że świerzb może dotknąć wszystkich, nawet tych, co przesadnie dbają o siebie i swoje otocznie. Zarazić się można poprzez bezpośrednią styczność z osobą, która jest już zarażona. Czasami wystarczy zwykłe uściśnięcie ręki, lub kontakt z bielizną pościelową czy ręcznikami, których używała chora osoba. Schorzenie to bardzo łatwo się przenosi z osoby na osobę. Zatem jeśli ktoś w naszym najbliższym otoczeniu zachoruje na świerzb, to powinniśmy wszyscy zastosować profilaktyczne leczenie.

Najczęściej na świerzb chorują dzieci. Jeśli zatem zauważymy, że nasz maluch coraz częściej drapie się po rączkach, że jest rozdrażnione oraz płaczliwe- musimy obejrzeć dokładnie całe jego ciało. A jeśli zauważymy krostki- powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Na szczęście bardzo łatwo schorzenie to da się wyleczyć. Nie jest to również choroba, której musimy się wstydzić. Może dotknąć każdego z nas.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]