Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Szkarlatyna

   Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą, jest chorobą wieku dziecięcego, która obecnie występuje rzadko. W czasach, gdy antybiotyki były mało znane i trudno dostępne była bardzo groźna, często prowadziła do ciężkich powikłań a nawet śmierci. Wywołują ją paciorkowce (Streptococcus) z gupy A. Bakterie mogą być przenoszone drogą kropelkową, poprzez zainfekowane przedmioty, żywność, ale też przez nosicieli paciorkowców. Szkarlatyną zarazić się można od osoby chorej na szkarlatynę, ale też od chorego na anginę, którą to chorobę także wywołują paciorkowce. Okres wylęgania choroby wynosi 2 – 5 dni. Choroba objawia się początkowo podobnie do anginy, w związku z czym często bywa z nią wtedy mylona. Występuje wysoka gorączka, bóle głowy, ból gardła, nudności, wymioty, bóle brzucha. Na języku pojawia się biały nalot, który po 2 – 3 dniach znika, a język nabiera malinowego koloru z wyraźnie powiększonymi brodawkami smakowymi. Około dwóch dni po wystąpieniu gorączki pojawia się na skórze czerwona wysypka, mogąca wywoływać uczucie swędzenia lub pieczenia. Najpierw na piersiach i szyi, stopniowo obejmuje całe ciało. Najbardziej widoczna jest pod pachami, w pachwinach, w zgięciach łokci i pod kolanami. Nie obejmuje natomiast nosa i okolic ust. Po 2 – 3 tygodniach po ustąpieniu wysypki łuszczy się skóra, zwłaszcza na dłoniach i stopach, co może trwać nawet do dwóch tygodni.

Leczenie szkarlatyny polega na podawaniu antybiotyków, najczęściej z grupy penicylin przez okres przynajmniej 10 dni. Poza tym przy wysokiej gorączce podawać można choremu dostępne bez recepty środki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu oraz obniżać temperaturę ciała domowymi sposobami, chociażby stosując chłodne okłady. Przez cały czas trwania choroby chory powinien przebywać w domu i dużo wypoczywać.

W kilka tygodni po przebyciu choroby należy wykonać badania kontrolne w celu wykrycia lub wykluczenia wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie nerek, stawów, węzłów chłonnych, mięśnia sercowego, arytmii oraz ich ewentualnego leczenia.
Szkarlatyna jest wysoce zakaźna, dlatego ważne jest izolowanie chorego od osób zdrowych. Jest to jedyna metoda zapobiegania chorobie, nie wynaleziono na nią dotychczas szczepionki.

Szkarlatyna najczęściej występuje u dzieci w wieku 3 – 10 lat, osoby dorosłe są zazwyczaj odporne na zakażenie paciorkowcem, więc choroba ta występuje u nich niezwykle rzadko. Dużo częściej bakterie te mogą powodować u nich anginę.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]