Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Tryper

   Tryper jedno z wielu określeń choroby, jaką jest rzeżączka. Jest to choroba zakaźna. Przenosi się ona drogą płciową. Jest to chyba jedna z najstarszych i najczęściej występujących chorób wenerycznych. Jej popularność- o ile można tak powiedzieć o chorobie- z każdym rokiem wzrasta. Swoim zasięgiem obejmuje ona przeważnie cewkę moczową, genitalia, oczy, usta, odbyt, a nawet gardło. Głównym źródłem schorzenia, jakim jest tryper, są oczywiście kontakty seksualne. Można się zarazić również w inny sposób- poprzez kontakt z przedmiotami służącymi do codziennej higieny, jeśli używała ich osoba zarażona. Tak więc jeśli w najbliższym otoczeniu mamy kogoś chorego na rzeżączkę, to wystrzegajmy się używania tych samych ręczników oraz spania w tej samej pościeli.

Tryper może pojawić się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W kobiet objawia się zwykłe w postaci zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz jako upławy. U panów natomiast dochodzi do pojawienia się ropnego wycieku z cewki moczowej. Ponadto pojawia się ból oraz pieczenie w momencie oddawania moczu. To są jednak dopiero objawy początkowe. Zakażenie to zwykle rozszerza się praktycznie na cały układ płciowy i moczowy. Przeważnie następuje to przez naczynia krwionośne. Jeśli nie rozpoczniemy leczenia, to mogą pojawiać się nowe stany zapalne, zapalenie jajowodów czy nawet ropnie. W konsekwencji choroba prowadzić może nawet do niepłodności.

Leczenie w przypadku tego schorzenia polega na stosowaniu domięśniowych dawek penicyliny. Dodatkowo stosuje się również lek, który zwiększa stężenie penicyliny we krwi. W trakcie leczenia nie powinno się spożywać alkoholu, ponieważ sprzyja on dodatkowo rozwojowi tej choroby. Oczywiście równie ważna jak leczenie jest profilaktyka. Zapobieganie jej wystąpieniu to oczywiście stosowanie prezerwatyw przez mężczyzn. Ryzyko zwiększa się wraz z ilością partnerów seksualnych i nie stosowania tego właśnie zabezpieczenia.

Dlaczego trzeba to leczyć? Cóż, ta dolegliwość nie jest może jakoś strasznie niebezpieczna. Jednak to powikłania mogą stać się poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia. Takim powikłaniem może na przykład stać się zapalenie narządów miednicy mniejszej. Może również dojść do uszkodzenia jajowodów, co w przyszłości może stać się bezpośrednią przyczyną niepłodności. Dlatego jeśli odkryjemy taką dolegliwość u siebie- udajmy się koniecznie do lekarza i podejmijmy niezbędne leczenie.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]