Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Układ oddechowy

    Choroby układu oddechowego:
Angina
Astma atopowa

Astma oskrzelowa
Nieżyt nosa
Pylica płuc
Rozedma płuc
Sarkoidoza
Zaburzenia oddychania
Zapalenie opłucnej

   Układ oddechowy to zespół narządów, których głównym zadaniem jest dostarczenie tlenu do organizmu człowieka, oraz usuwanie z niego dwutlenku węgla, który jest zbędny. To także układ, który odpowiada za zapewnienie ochrony drogom oddechowym oraz płucom przed szkodliwymi i chorobotwórczymi ustrojami.

   Układ oddechowy składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich są drogi oddechowe, w skład których wchodzą: jama nosowa, gardło, a także krtań, tchawica i oskrzela. Natomiast drugi element- narządy oddechowe- to przede wszystkim pęcherzyki płucne oraz dodatkowo- układ krwionośny, który zajmuje się transportowaniem krwi do poszczególnych tkanek.

   Układ oddechowy pełni bardzo wiele ważnych dla organizmu ludzkiego funkcji. Najważniejszą z nich jest oczywiście pobieranie tlenu z otoczenia. Ponadto układ oddechowy zajmuje się oczyszczeniem i ogrzaniem powietrza, które wdychamy- często również jego nawilżeniem. Powietrze to transportowane jest do narządu oddechowego, w którym dochodzi do wymiany gazowej. Tlen zostaje wówczas zatrzymany w organizmie i przetransportowany do wszystkich tkanek i komórek ciała, a szkodliwy dwutlenek węgla- wydalony zostaje z organizmu.

   Układ oddechowy narażony jest na działanie bardzo wielu czynników, które mogą wywoływać choroby. Najczęstszymi dolegliwościami układu oddechowego przeważnie są zakażenia górnych dróg oddechowych. Jak się przed nimi bronić? Ciężko niekiedy uniknąć chorób, zwłaszcza że większość czynników chorobotwórczych znajduje się we wdychanym przez nas powietrzu. Tak więc najczęściej, w przypadku chorób układu oddechowego, będziemy mieć do czynienia z grypą i różnorodnymi infekcjami wirusowymi, które jednak nie wymagają bardzo drastycznych metod leczenia, a jedynie łagodzenia objawów.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]