Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Zaburzenia psychosomatyczne

   Zaburzenia psychosomatyczne to grupa schorzeń, które wywoływane są przez różnorodne czynniki o psychologicznym charakterze. Co ciekawe, jest to zespół schorzeń, które- chociaż wywoływane przez czynniki psychiczne- objawiają się w sposób fizyczny.

Można powiedzieć, że zaburzenia psychosomatyczne odzwierciedlają konflikty emocjonalne, przejawiające się w osobowości chorej osoby. Nasz organizm reaguje na poszczególne emocje i to właśnie dlatego nasza psychika wywiera wpływ na poszczególne procesy fizjologiczne, które zachodzą w naszym organizmie, a w konsekwencji- wpływa na cały nasz organizm.

Zasadniczo uważa się, że najczęstszą przyczyną zaburzeń psychosomatycznych są emocje, które chory tłumi w sobie, oraz stres, który działa destruktywnie na cały nasz organizm. Uczucie stresu, połączone ze stałymi stanami lękowymi, mogą prowadzić na przykład do zmian w układzie trawiennym. Co ciekawe, większość chorób, których podłożem są skrywane silne emocje lub stres, można zasadniczo uznać za zaburzenia psychosomatyczne. Tym samym ciężko jest jednak określić, które dokładnie choroby należą do grupy tych schorzeń.

W zakresie chorób psychosomatycznych wymienia się przeważnie przypadłości takie jak: choroba wrzodowa układy pokarmowego, choroby układu krążenia, zaburzenia sny, zaburzenia łaknienia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia seksualne, tiki nerwowe, otyłość, różnorodne uzależnienia a także samobójstwa.

Grupą, która najbardziej narażona jest na występowanie zaburzeń psychosomatycznych, jest młodzież. W grupie tej najczęściej dochodzi do zaburzeń związanych z układem pokarmowym. Stres, który towarzyszy młodym ludziom na przykład w szkole, może stać się przyczyną chorób takich jak bulimia czy anoreksja. Mogą towarzyszyć im dolegliwości takie jak wymioty oraz biegunka. Objawy są zwykle bagatelizowane przez młodzież, a co gorsza- przez ich rodziców.
Zaburzenia psychosomatyczne same w sobie nie są same w sobie zagrożeniem dla naszego życia- przynajmniej nie na początku. Jednak brak naszej reakcji na takie dolegliwości może doprowadzić do tego, w ich wyniku powstaną szkodliwe dla naszego zdrowia zmiany fizjologiczne. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Zatem jeśli podejrzewamy, że mogły nas dotknąć dolegliwości natury psychosomatycznej- nie bagatelizujmy ich, lecz spróbujmy odnaleźć ich przyczynę i wyeliminować ją z naszego życia.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]