Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Zaburzenia rytmu serca

   Zaburzenia rytmu serca (inaczej mówiąc: arytmia) to stan, który zagraża naszemu życiu. Polega ona na tym, że skurcze mięśnia sercowego stają się nieregularne. Częstotliwość uderzeń serca na minutę powinna się zawierać w przedziale od sześćdziesięciu do stu uderzeń. Jeśli jest ich mniej lub więcej- mamy do czynienia z zaburzeniami rytmu serca.

Wśród objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia rytmu serca, najczęściej wskazuje się uczucia dziwnej pracy serca- zbyt szybkie i częste uderzenia, lub zbyt wolne. Mogą się również pojawiać objawy takie jak uczucie duszności, zawroty głowy, wymioty, zasłabnięcia, utrata przytomności czy odczuwanie bólu w okolicach mostku. Jeśli zauważymy u sobie takie objawy- koniecznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Zaburzenia rytmu serca dość łatwo można rozpoznać za pomocą podstawowych metod badania. Wystarczy osłuchać serce przy pomocy stetoskopu, lub poprzez badanie tętna obwodowego. Jedną z profesjonalnych metod, służących do diagnozowania zaburzeń rytmu serca, jest elektrokardiogram. Inną metodą badania jest przeprowadzenie monitorowania holterowskiego.

Zaburzenia rytmu serca to dolegliwość, na której wystąpienie narażone są osoby, które chorują na serce oraz choroby układu krążenia. Mogą dotknąć także tych, którzy cierpią na chorobę niedokrwienną serca, zapalenie mięśnia sercowego, niedoczynność i nadczynność tarczycy czy kory mózgowej itp. To także efekt stosowania niektórych rodzajów leków oraz nadużywania alkoholu, kawy czy innych używek. Przyczyną zaburzeń rytmu serca może stać się również stres oraz chroniczne zmęczenie.

Niektórzy lekarze twierdzą, że arytmia nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem, który świadczyć może o występowaniu bardzo poważnej dolegliwości sercowej. Tak czy inaczej- nie należy jej bagatelizować i koniecznie wyjaśnić przyczynę powstawania zaburzeń rytmu serca.

Jeśli chodzi o leczenie, to zaburzenia rytmu serca leczy się przeważnie lekami antyarytmicznymi. Poza takim leczeniem można również stosować terapie elektrycznością. Często konieczne jest położenie pacjenta do szpitala, aby tam przeprowadzić serię zabiegów, w tym także takie pod narkozą. Nie należy lekceważyć ani tego schorzenia ani zabiegów, które powinniśmy przeprowadzić i jak najszybciej zdecydować się na nie. Im szybciej podejmiemy leczenie- tym lepiej.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]