Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Zapalenie cewki moczowej

   Zapalenie cewki moczowej to inaczej mówiąc- jej stan zapalny. Zapalenie dolnej części dróg moczowych może zostać wywołane przez wiele przyczyn. Większość z nich przenoszona jest drogą płciową. Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje zapalenia cewki moczowej: zapalenie rzeżączkowe i nierzeżączkowe.

Jak rozpoznać zapalenie cewki moczowej? Typowym objawem tego schorzenia jest wyciek z cewki moczowej oraz ból, który towarzyszy oddawaniu moczu. Do tego dochodzą różnorodne objawy, takie jak na przykład uczucie swędzenia ujścia cewki moczowej, częstomocz, a u kobiet- także upławy. Czasami chorobie towarzyszy uczucie rozdrażnienia, złego samopoczucia oraz spadek nastroju. Może dochodzić nawet do wystąpienia mdłości. Jeśli pojawia się u nas lub u naszych najbliższych takie dolegliwości- powinniśmy koniecznie udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednią terapię.

Jeśli poddamy się odpowiedniemu leczeniu w momencie wykrycia objawów zapalenia cewki moczowej, to bez problemu powinnyśmy tę przykrą dolegliwość wyleczyć. Jednak jeśli leczenie nie zostanie podjęte, to zapalenie cewki moczowej może prowadzić do powstawania powikłań. U kobiet powikłania te mogą dotknąć przede wszystkim macicę oraz narządy miednicy. U mężczyzn natomiast może dojść do zapalenia gruczołu krokowego, jąder oraz najądrzy.

Leczenie w przypadku zapalenia cewki moczowej to przede wszystkim farmakologia. Nie obędzie się bez pakietu badań, które będą miały za zadanie odkryć oraz wyeliminować bezpośrednią przyczynę zachorowania. Bardzo ważne jest, by osoba chora całkowicie zaprzestała współżycia, przynajmniej do momentu zakończenia leczenia. Dzięki temu nikt więcej nie zarazi się od nas tą chorobą. Profilaktycznie także partner osoby chorej również powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie cierpi na tę dolegliwość. Warto się zbadać, gdyż często choroba ta może przebiegać bezobjawowo. Badania dadzą nam stuprocentową pewność i sprawią, że w razie takiej konieczności- natychmiast podejmiemy konieczne leczenie.

Jeśli zaniedbamy leczenie dolegliwości, jaka jest zapalenie cewki moczowej, możemy sami sobie zaszkodzić. Powikłania, o których zostało już wspomniane, mogą stać się przyczyną niepłodności. Czy zatem warto tak ryzykować? Lepiej udać się do lekarza, nawet jeśli istnieje tylko niewielki procent prawdopodobieństwa, że dotknęło nas zapalenie cewki moczowej.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]