Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Zapalenie jelita grubego

   Jeśli chodzi o zapalenie jelita grubego, to mamy do czynienia z trzema głównymi rodzajami zapalenia jelita. Wyróżniamy zatem niedokrwienne zapalenie jelita grubego, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego oraz wrzodziejące (inaczej mówiąc: nieswoiste) zapalenie jelita grubego.

Niedokrwienne zapalenie jelita grubego to takie, w którym zbyt mała ilość krwi dopływa do poszczególnych ścian jelita. Choroba ta objawia się przeważnie krwawieniem jelit, któremu mogą towarzyszyć gorączka oraz ból brzucha. Przyczyną tego rodzaju zapalenia jest zwykle miażdżyca. Aby wyleczyć to schorzenie, należy poddać się hospitalizacji, a także przyjmować odpowiednie płyny oraz antybiotyki.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego to choroba, która niezbyt często występuje. Jest wynikiem działania toksyn, które z kolei pojawiły się skutek stosowania antybiotyków. Ten rodzaj zapalenia objawia się przede wszystkim poprzez bóle brzucha oraz biegunkę. Do tego dochodzi jeszcze gorączką. Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego może prowadzić do odwodnienia, wstrząsu a także powstawania obrzęków. Chorobę można wykryć już po zbadaniu stolca. Leczenie natomiast obejmuje przede wszystkim odstawienie antybiotyku, w wyniku którego doszło do zachorowania, a także polega na odpowiednim wyrównaniu poziomów wodnych oraz elektrolitowych w naszym organizmie.

Ostatnim rodzajem jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. To przewlekły stan zapalny, bardzo poważny, który może stać się przyczyną bardzo groźnych chorób, takich jak na przykład rak jelita grubego, kamica żółciowa czy też niewydolność wątroby. Główne objawy tego schorzenia to przede wszystkim bóle brzucha oraz zaparcia i biegunki o długotrwałym charakterze. Objawem może być również krew, którą zauważymy w naszym stolcu, W trakcie choroby dochodzi do utraty wagi, ogólnego osłabienia organizmy, a nawet do zapalenia stawów. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego koniecznie trzeba leczyć. Po pierwsze- farmakologicznie, a po drugie- stosując leczenie dietetyczne, bogate w substancje odżywcze. Nie zawsze konieczny jest pobyt w szpitalu- wyłącznie w przypadku cięższego przebiegu choroby. Jeśli jednak te wszystkie metody zawiodą, może okazać się, że zabieg o chirurgicznych charakterze stanie się niezbędny.

Pamiętajmy, by bez względu na rodzaj zapalenia jelita grubego, nie lekceważyć tej dolegliwości.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]