Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Zapalenie opłucnej

   Zapalenie opłucnej to stan, w którym dochodzi do zapalenia błony, która otacza nasze płuca. Błona ta nosi oczywiście nazwę błony opłucnowej. Zapalenie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zwykle zapalenie opłucnej powstaje w wyniku zapalenia płuc. Może się jednak pojawić zupełnie samoistnie, lub w przypadku powstania zatorowości płucnej.

Zapalenie opłucnej może występować w dwóch postaciach. Może być to zapalenie suche, w którym nie pojawiają się płyny, lub zapalenie wysiękowe, w którym płyny występują. Zapalenie opłucnej suche pojawia się zwykle nagle. Dochodzi wówczas do bardzo silnego bólu, który zlokalizowany jest w ściśle określonej części klatki piersiowej. Ból ten nasila się przy każdym wdechu oraz przy ruchach klatki piersiowej. Poza bólem pojawia się także suchy kaszel, a czasem również gorączka. Natomiast wysiękowe zapalenie płuc to skutek ucisku nagromadzonego płynu na płuca. W jego wyniku może dochodzić do znacznego ograniczenia powierzchni, przez którą następuje wymiana gazowa, co w konsekwencji staje się przyczyną duszności.

To lekarz powinien stwierdzić, na który rodzaj zapalenia opłucnej cierpimy. W tym celu koniecznie musimy zrobić sobie prześwietlenie klatki piersiowej, które pomoże nam ocenić, czy w naszej klatce piersiowej znajduje się płyn lub jakieś niebezpieczne dla nas zmiany. Każdy rodzaj zapalenia leczy się troszeczkę inaczej. Jeśli chorujemy na suche zapalenie, to leczenie polegać będzie głównie na stosowaniu środków o działaniu przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym. Jeżeli natomiast cierpimy na drugi rodzaj schorzenia, jakim jest zapalenie wysiękowe, to będziemy musieli poddawać się zabiegom ściągania gromadzącego się w naszych płucach płynu. Taki zabieg polega na tym, że znieczulonemu miejscowo pacjentowi wprowadza się do jamy opłucnowej igłę, za pomocą której następuje odciąganie płynu. W trakcie takiego odciągania można pobrać nawet litr płynnej substancji. Może ona ulegać zakażeniu, wówczas mamy do czynienia z ropniakiem. Musimy wtedy zastosować leczenie za pomocą bardzo silnych antybiotyków.

Zapaleniom opłucnej można zapobiegać. W tym celu należy stosować tak zwaną rehabilitacyjną gimnastykę oddechową. Można też starać się wykonywać głębokie, pojedyncze wdechy. Jeśli jednak już zachorujemy- koniecznie poddajmy jak najszybciej się niezbędnemu leczeniu.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]