Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Zapalenie osierdzia

   Zapalenie osierdzia do schorzenie, które polega na powstawaniu stanów zapalnych osierdzia, a dokładnie-jego blaszek. Jego cechą charakterystyczną jest gromadzenie się w worku osierdziowym, pomiędzy poszczególnymi blaszkami w osierdziu, płynu. Wyróżniamy trzy rodzaje zapalenia osierdzia: zapalenie ostre, zapalenie przewlekłe oraz zapalenie nawracające.

Przyczyn występowania zapalenia osierdzia jest bardzo wiele. Zapalenie może postawać w wyniku zakażeń wirusowych, zakażeń bakteryjnych, po różnorodnych operacjach o charakterze kardiochirurgicznym czy też w wyniku chorób takich jak: mocznicowe zapalenie osierdzia, polekowe zapalenie osierdzia, pozawałowe zapalenie osierdzia, nowotwory osierdzia oraz niedoczynność tarczycy.

Jeśli chodzi o objawy, to w przypadku zachorowań na zapalenie osierdzia najczęściej mamy do czynienia z gorączką oraz bólem, który zlokalizowany jest w klatce piersiowej. Ból ten może nasilać się, jeśli będziemy znajdować się w pozycji leżącej. Poza tym może towarzyszyć mu także kaszel wraz z dusznością. Objawem dość charakterystycznym jest tak zwane tarcie osierdziowe. Jest ono słyszalne w momencie, gdy przeprowadzane jest osłuchiwanie serca.

Ponieważ zapalenie osierdzia jest chorobą, która powstaje w wyniku nie wyleczenia innych schorzeń, to najlepszy, sposobem na jej zapobieganie, jest po prostu wyleczenie pierwotnego schorzenia. Należy również w miarę możliwości kontrolować w trakcie wizyt u lekarza stan swojego zdrowia. Przy pomocy lekarza, nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której zachorujemy na zapalenie osierdzia, to odpowiednio wcześnie podjęte leczenie może prowadzić do całkowitego wyleczenia. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześniej- może dojść do powikłań takich jak na przykład zaburzenia rytmu serca, przewlekłe zapalenie osierdzia, zwłóknienie worka osierdziowego itp.

Jeśli chodzi o leczenie, to już od początku rozpoznania choroby powinno być ono prowadzone w placówce szpitalnej. W trakcie samego zapalenia chory jest praktycznie przykuty do łóżka. Poruszanie się jest bardzo utrudnione. Leki, które podaje się choremu, to specyfiki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym oraz przeciwgruźliczym. Stosuje się również antybiotyki. Jeśli dolegliwości są dość poważne, można stosować również specyfiki takie jak sterydy.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]