Choroby.edu.pl

 Wyszukaj choroby:Wg układu występowania. Alfabetycznie:

 
Słownik medyczny
zawierający opisy chorób,
ich objawy i przyczyny, leczenie, ewentualne powikłania oraz zapobieganie chorobom.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
 

 
             
           


 
 

Zapalenie powiek

   Ludzkie oko jest narządem, które pełni bardzo ważną rolę. Dzięki niemu możemy widzieć otaczający nas świat i normalnie funkcjonować. Niestety jest to także narząd, który narażony jest na występowanie wielu poważnych dolegliwości, które mogą zakłócać widzenie. Jednym z takich przypadków jest zapalenie powiek.

Zapalenie powiek obejmuje- jak sama nazwa wskazuje- powieki, które stanowią podstawową ochronę oka. Skóra na nich jest bardzo delikatna. Zapalenie powiek może być wywołane zakażeniem o charakterze bakteryjnym. Może powstać także w wyniku zaburzonej odporności człowiek.

Zapalenia powiek mogą występować w różnych formach. Jedną z nich jest zapalenie brzegów powiek. Ten stan zapalny najczęściej pojawia się na obu powiekach. Czasami ciężko jest go wyleczyć. W trakcie tej choroby pacjent ma wrażenie, jak gdyby pod jego powiekami znajdował się piasek. Na granicy powiek pojawia się dodatkowo czerwona obwódka, i cała powieka jest podrażniona. Żeby taki stan zapalny wyleczyć, nie trzeba jest drogich leków czy środków. Wystarczą proste domowe metody, które pomogą oczyścić brzegi powiek. Jednym z takich sposobów jest stosowanie mieszanki dziecięcego szamponu oraz wody, przy której pomocy następuje oczyszczanie powieki. Takie leczenie może trwać koło dwóch tygodni, lecz jest skuteczne. Nie należy jednak zaprzestawać takiego czyszczenia raz na jakiś czas. Stany zapalne lubią powracać, dlatego też w miarę możliwości należy się ich wystrzegać.

W niektórych przypadkach lekarz może zaleczyć leczenie z wykorzystaniem konkretnych maści. Zwykle są to maści steroidowe, lub zawierające antybiotyk. Jeśli dopadnie nas zapalenie powiek, to lepiej unikajmy makijażu. Może on jedynie pogłębiać już i tak niezbyt przyjemne dla nas objawy.

Choroby takie jak stan zapalny powiek nie są same w sobie istotnym zagrożeniem dla naszego organizmu. Może jednak w dość znaczny sposób utrudniać codzienne życie i normalne funkcjonowanie. Dlatego też należy wystrzegać się wszelkich sytuacji, w których może dojść do powstania zapalenia. Owszem, ryzyka zapalenia powiek na wskutek reakcji alergicznej raczej nie wyeliminujemy. Lecz jeśli na przykład pracujemy w warunkach, gdzie bardzo się kurzy lub pyli, możemy stosować odpowiednie sprzęty ochronne (jak chociażby okulary), by w miarę możliwości ustrzec się przed pojawieniem się tej dolegliwości.

   
         
 

(c) choroby.edu.pl - Słownik medyczny zawierający opisy chorób ich przyczyny i objawy, powikłania, leczenie oraz zapobieganie chorobom [kontakt]