Badanie szyi metodą ultradźwiękową – objaśnienie działania procedury

Badanie ultrasonograficzne szyi jest ważną częścią diagnozowania wielu schorzeń w okolicy szyi.

Niektóre z warunków, w których można zastosować badanie ultrasonograficzne szyi do diagnozy, to:

Chociaż większość z tych diagnostycznych badań ultrasonograficznych jest nieinwazyjna, wiele wymaga od pacjenta noszenia aparatu lub aparatu ortodontycznego podczas trwania badania. W wielu przypadkach może to być konieczne, ponieważ pacjent może znajdować się w pozycji wysokiego ryzyka, na przykład w przypadku infekcji szyi lub kaszlu, kichania lub śmiechu, co może powodować dyskomfort w sondzie ultradźwiękowej, co z kolei może powodować stopień uszkodzenia mięśni szyi.

Jeśli nie masz pewności, czy badanie USG szyi jest dla Ciebie odpowiednie, koniecznie omów wszystkie opcje z lekarzem. Zapewni to najlepsze leczenie i opiekę.

Ponieważ większość diagnostycznych badań ultrasonograficznych wymaga jedynie noszenia aparatu lub aparatu ortodontycznego, nie ma ryzyka związanego z wykonywaniem zabiegu. W większości przypadków całkowity czas powrotu do zdrowia będzie krótszy niż tydzień. W zależności od rodzaju diagnozowanego stanu czas potrzebny do wyzdrowienia może się różnić. – Usg Szyi Warszawa

Aby dokładnie wykonać badanie, sonda ultradźwiękowa musi być skierowana na duży obszar szyi, aby uniknąć ryzyka uderzenia jej w kości. Aby zapobiec możliwości uszkodzenia mięśni i więzadeł głowy i szyi, sonda musi być trzymana w odległości kilku centymetrów od skóry i nie może dotykać żadnej z tkanek miękkich, ponieważ może to prowadzić do obrażeń tkanek.

Podczas badania wiązka ultradźwiękowa wnika w skórę i ciało od spodu, aby lepiej dotrzeć do obszaru docelowego. Umożliwi to egzaminatorowi uzyskanie lepszych zdjęć, a także prawidłowy pomiar obszarów, które mogą nie być widoczne gołym okiem.

Gdy wiązka przejdzie przez docelowe mięśnie i tkanki miękkie, przejdzie przez płytę, aby wychwycić wszelkie fale dźwiękowe, gdy sonda wejdzie w kontakt z kością. Dźwięki z sondy będą rejestrowane i interpretowane przez maszynę, która utworzy obraz docelowego mięśnia.

Ważne jest, aby wiedzieć, że dźwięki nadal można usłyszeć nawet po przejściu sondy przez kość i mięśnie, ponieważ puls będzie nadal przemieszczał się z kości do tkanki. Są to jednak czasy, kiedy egzaminator będzie musiał zachować ostrożność, ponieważ głośny hałas może być przyczyną bólu pacjenta.

Aby dobrze zrozumieć badanie ultrasonograficzne szyi, należy również wiedzieć, że podczas zabiegu zostanie zastosowanych kilka różnych rodzajów celów. Najczęstsze są klatka piersiowa i kręgosłup oraz kręgi szyjne, ale istnieją również inne techniki.

Wiązka ultradźwiękowa skupia się na kręgach szyjnych, ponieważ jest to częste miejsce urazów spowodowanych problemami z szyją. Obrazy można następnie porównać ze skanem CT, który pokaże lokalizację dowolnego uszkodzenia.

Egzaminator może zastosować kilka innych technik, które polegają na manipulowaniu sondą ultradźwiękową, aby uzyskać lepszy widok obszaru szyi i tkanek. Obrazy można następnie porównać ze skanem CT, aby ustalić, jakie obszary zostały uszkodzone i jakie mogą być ciężkie obrażenia.

Chociaż większość stanów klinicznych można leczyć i leczyć nowoczesną medycyną, niektóre z nich nie. Badanie ultrasonograficzne szyi da lekarzowi wyraźniejszy obraz tego stanu, umożliwiając pacjentom najlepszą opiekę i leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *