Co to jest obrazowanie rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny (MRI) to proces wykorzystujący fale radiowe do emitowania pola elektromagnetycznego.

Pole jest następnie skupiane na mózgu za pomocą generatora pola magnetycznego lub magnesu.

Pole jest emitowane, gdy fale radiowe uderzą w przeszkodę na drodze skanera. Służy do uzyskania szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i mięśni. Obrazy te są następnie wysyłane do komputera lub monitora w celu utworzenia obrazu 3D wnętrza ludzkiego ciała.

Chociaż rezonans magnetyczny jest nadal wykorzystywany jako część nauk medycznych, coraz częściej jest wykorzystywany w badaniach klinicznych. Jest tak, ponieważ ta forma obrazowania jest bardzo szybka i dokładna i pozwala lekarzom uzyskać wyraźny obraz tego, co dzieje się w ludzkim ciele, bez konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich lub próby odzyskania skanu.

Dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń MRI, z których wszystkie zapewniają różne poziomy rozdzielczości. Jednak wszystkie mają tę samą główną zaletę, ponieważ pozwalają zobaczyć anatomię ludzkiego ciała w bardzo krótkim czasie.

Podczas skanowania będziesz musiał położyć się na stole. Powinieneś unikać wszelkiego rodzaju ćwiczeń przez co najmniej godzinę przed skanem, aby twoje serce nie było przepracowane. Zostaniesz wprowadzony do cewnika, a rurki zostaną umieszczone w twoich ramionach, brzuchu i klatce piersiowej, aby umożliwić skanowanie MRI.

Podczas skanowania lekarz lub technik umieści instrument na stole. Gdy to nastąpi, zaczną skanować, powoli przesuwając sondę przez tkankę w ciele pacjenta.

Rezonans magnetyczny może być wykorzystany do zobaczenia kości i tkanek miękkich w ciele. Może również pomóc lekarzom zobaczyć guzy, tętnice. Obrazy tworzone przez maszynę mogą pokazywać nieprawidłowości zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz ciała.

Wykonanie dobrego MRI zajmuje dużo czasu. Większość skanów potrwa około dwóch godzin. Jednak tworzenie obrazów może trwać dłużej, gdy skan obejmuje bardziej złożone części ciała.

Obrazowanie mózgu jest szczególnie trudne.

Za pomocą najbardziej zaawansowanego sprzętu lekarz będzie mógł skanować mózg przez kilka minut na raz. Następnie lekarz prześle zdjęcia do komputera.

W zdecydowanej większości przypadków pacjenci nigdy nie odczują niczego po skanie. Mogą odczuwać pewien ból, ale zwykle będzie on bardzo łagodny. Po zakończeniu skanowania lekarz dokładnie zapisze informacje, aby upewnić się, że w historii medycznej nie ma żadnych luk.

Ukończenie badania medycznego zwykle zajmuje dużo czasu. Wynika to z faktu, że należy przykryć dużą ilość tkanek. Pacjent pokrywa tylko około jedną trzecią całkowitej powierzchni mózgu.

Urządzenia do rezonansu magnetycznego można stosować zarówno u zdrowych osób dorosłych, jak i chorych. Wynika to z faktu, że istnieje wiele różnych technik, które można wykorzystać do wytworzenia tych obrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *