Czym jest nowotwór piersi?

Jak wiadomo w dzisiejszych czasach na świecie jest wiele chorób. Nie ma się co oszukiwać, że zawsze się przeżyje, bo wcale tak nie jest. Jeśli chodzi o kobiety to jedną z chorób jest rak piersi. Warto wiedzieć, że w początkowych stadiach w zasadzie nie daje on żadnych objawów. Najczęstszą przyczyną jego zbyt późnego wykrycia jest po prostu brak regularnych badań. Jeśli ktoś w rodzinie wcześniej chorował już na nowotwór piersi to warto jest wykonać badania genetyczne.

Początki bez objawów

Tak jak było wspomniane w początkowych etapach choroby rak piersi w zasadzie nie daje żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero w pewnym etapie. Objawem, który powinien nas zaniepokoić jest najczęściej twardy guzek w piersi. Oczywiście nie musi to oznaczać niczego poważnego, jednak już wtedy jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Za inne objawy raka piersi można uznać coś takiego jak asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie lub owrzodzenie skóry, jednostronny wyciek z brodawki, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych po stronie guza, ból piersi, zmiana struktury skóry na powierzchni piersi.

Co powoduje raka piersi?

Według wielu główną przyczyną zachorowań na raka piersi jest przede wszystkim wiek. Największe prawdopodobieństwo zaczyna się u kobiet po 45 roku życia. Rzadko zdarza się, aby jakaś kobieta zachorowała jeszcze przed 35 rokiem życia. Wiele kobiet myśli jednak, że jeśli są w młodym wieku to nie ma możliwości zachorowania na tę chorobę. Prawda jest jednak inna – nawet w młodym wieku warto jest regularnie się badać, aby w razie czego wykryć chorobę i rozpocząć leczenie jeszcze we wczesnym jej stadium. W niektórych przypadkach niezbędne jest miejscowe leczenie polegające na mastektomii, czyli usunięciu piersi. Po takim zabiegu warto jest pomyśleć o czymś takim jak tymczasowa proteza piersi. Zawsze trzeba zadbać o to, aby taki produkt został odpowiednio dopasowany, gdyż zapewni to maksymalny komfort każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *