Kurzajki – czym są i jak się ich skutecznie pozbyć

Kurzajki to często występujące, nieestetyczne zmiany na skórze. Są dość uciążliwe, a nie leczone mogą powodować dolegliwości bólowe. Łatwo się nimi zarazić, a co więcej szybko się rozprzestrzeniają z jednej części ciała na drugą. Czym są kurzajki i jak sobie z nimi radzić? To pytanie, na które każdy powinien znać odpowiedź.

Czym są kurzajki?

Kurzajki są to zmiany na skórze, przybierające postać narośli. Pojawiają się jako skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Warto wspomnieć, że ma on wiele odmian, zarówno tych łagodnych, jak i bardziej niebezpiecznych dla zdrowia. Kurzajka wyglądem przypomina gładki lub grudkowaty guzek w żółtoszarym, brunatnym lub naturalnym kolorze skóry. Cechuje się twardą i nierówną powierzchnią, a jej średnica wynosi od kilku do kilkunastu milimetrów. Najczęściej występuje na dłoniach, palcach i stopach, ale zdarza się, że pojawia się również na narządach płciowych.

Jak można zarazić się kurzajką?

Zarazić się kurzajką jest bardzo łatwo. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z naskórkiem osoby chorej. Często wystarczy więc, podanie dłoni na powitanie czy dotknięcie przedmiotów, na których mógł przetrwać wirus. Należy jednak pamiętać, że sam kontakt zdrowej skóry z wirusem nie jest jednoznaczny z zachorowaniem. Jednakże sytuacja ta zmienia się, gdy trafi on na uszkodzony naskórek, a układ odpornościowy danej osoby jest osłabiony. Co więc zrobić, gdy zauważymy na swoim ciele kurzajkę? Najważniejsze, nie panikować.

Jaki preparat na kurzajki?

Jak leczyć kurzajki? Na pewno nie można ich rozdrapywać, wyciskać, a najlepiej nawet nie dotykać. Należy stosować preparaty miejscowe, specjalnie do tego przeznaczone. Bez wątpienia skutecznym środkiem jest płyn Brodacid. Działa on keratolitycznie, czyli zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek, a zawarty w nim kwas mlekowy (ma właściwości żrące) – niszczy go i doprowadza do jego stopniowego usunięcia.

Co więcej, płyn ten dzięki dimetylosulfotlenkowi, głęboko dociera do warstw podskórnych, co sprawia, że niszczy kurzajkę do samego korzenia. Brodacid, jest też łatwy w zastosowaniu. Dołączony do opakowania aplikator, sprawia, że bez trudu płyn nakłada się na brodawkę. Stosowany 2 razy dziennie, szybko i skutecznie pozbędzie się niechcianej narośli. Jeśli więc, na skórze pojawi się kurzajka, nie należy się bać. Ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i nie dopuścić do jej rozsiania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *