bezsenność leczenie

Opieka nad przewlekle chorym – o czym należy pamiętać?

 

Na chorobę bliskiej osoby trudno się przygotować. Długotrwała opieka nad bliskim jest zaś niezwykle stresująca nie tylko dla opiekunów, ale również samego chorego. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić mu komfortowe warunki fizyczne i psychiczne, które pomogą przystosować się do nowej sytuacji.

Jak wygląda opieka nad chorym?

Choroba bliskiej osoby zwykle przychodzi całkowicie niespodziewanie, przez co ciężko się do niej przygotować. Tymczasem opieka nad osobą chorą, zwłaszcza jeśli ma ona ograniczone zdolności poruszania się, potrafi być bardzo wymagająca i stanowi ogromne poświęcenie. Chory, prócz ciągłej pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, może wymagać opieki również w ciągu nocy.

Wielu opiekunów osób przewlekle chorych przyznaje jednak, że największym wyzwaniem dla nich jest oglądanie pogarszającego się stanu bliskiej osoby. Patrzenie jak członek rodziny, niegdyś pełny życia, teraz zmaga się z ogromnym cierpieniem, jest niezwykle obciążające psychicznie. To właśnie z tego powodu opiekunowie osób chorych często decydują się na terapię lub szukają wsparcia w Bogu i modlitwie.

Opieka nad chorym – nie tylko komfort fizyczny

Opiekując się osobą przewlekle chorą zwykle skupiamy się na zapewnieniu jej odpowiednich warunków fizycznych. Psycholodzy przypominają jednak, że pozytywny stan psychiczny ma duży wpływ na stan zdrowia chorego. Optymizm i pogodne podejście do życia w znacznym stopniu pomagają znieść objawy choroby, niekiedy również zmniejszając ich nasilenie.

Naturalnym jest, że osoba chora, która nagle jest skazana na opiekę najbliższych, może czuć się ciężarem. Warto więc w kontaktach z chorym skupić się na okazywaniu pozytywnych emocji – empatii, zrozumienia i miłości. Początkowo może wydawać się to trudne, zwłaszcza kiedy odczuwamy ciągłe zmęczenie i złość. Należy jednak pamiętać, że nasze uczucia mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia chorego. Ponadto wskazane jest dotrzymywanie choremu towarzystwa poprzez rozmowę, czytanie książek i inne wspólne rozrywki. Pomoże to odwrócić jego uwagę od objawów choroby i negatywnych myśli.

Przewlekła choroba a wsparcie duchowe

Wielu chorych i ich opiekunów szuka dodatkowego wsparcia w Bogu. Początkowo choroba może wydawać się im niesprawiedliwością i w pewnym stopniu zachwiać wiarę. W rzeczywistości jednak modlitwa może w znacznym stopniu pomóc w zaakceptowaniu trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Z tego powodu opiekun powinien zadbać o zapewnienie wsparcia duchowego dla siebie i osoby chorej.

Dziś niemal wszystkie parafie organizują cyklicznie tzw. odwiedziny chorych. Są to spotkania, które odbywają się zwykle raz w miesiącu w domu chorego, pozwalając mu na przyjęcie Eucharystii, odbycie spowiedzi świętej i rozmowę z księdzem. Ten rodzaj wsparcia duchowego bywa bardzo ważny dla chorego i może pomóc mu w zachowaniu dobrego samopoczucia. Sam opiekun również może pozostawać w stałym kontakcie z księdzem, który pomoże mu zaakceptować sytuację z duchowego punktu widzenia.

Jak zadbać o odpowiednie warunku dla osoby chorej?

Opieka nad chorym to nie tylko wsparcie fizyczne i psychiczne, ale również zapewnienie mu godnych warunków do życia. Podstawowym sprzętem, który w znacznym stopniu ułatwi opiekę nad chorym leżącym lub mającym ograniczoną zdolność poruszania się, jest łóżko rehabilitacyjne. Pozwoli ono w wygodny sposób zmienić pozycję chorego, na przykład podczas jedzenia lub przy konieczności przemieszczenia go na wózek inwalidzki. Ponadto większość łóżek rehabilitacyjnych wyposażona jest w barierki, które chronią chorego przed upadkiem.

Dla chorych, którzy przez większość czasu przebywają w pozycji leżącej, konieczny będzie zakup specjalistycznego materaca przeciwodleżynowego. Zapobiega on bolesnym i trudnym do wyleczenia odleżynom, dbając o prawidłowy przepływ krwi.

W opiece nad osobą przewlekle chorą pomogą również inne sprzęty, takie jak wózki inwalidzkie czy specjalistyczne mobilne szafki. Warto również pamiętać o produktach higienicznych, stworzonych z myślą o osobach chorych – pieluchach dla dorosłych, podkładach i kosmetykach pielęgnacyjnych.

Opieka nad chorym a wydatki

Nie ulega wątpliwości, że zapewnienie osobie chorej odpowiednich warunków i opieki wiąże się z dużymi wydatkami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Sam koszt łóżka rehabilitacyjnego i materaca przeciwodleżynowego bywa często zbyt wysoki, aby pokryć go z pomocą domowego budżetu. Na szczęście istnieją sposoby na ograniczenie wydatków związanych z opieką nad chorym.

Jednym ze sposobów na przystosowanie domowych warunków do potrzeb chorego jest skorzystanie z usług wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Koszt wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego lub materaca przeciwodleżynowego będzie znacznie niższy, niż w przypadku zakupienia sprzętu. Ponadto niektóre organizacje katolickie umożliwiają wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego za darmo lub za symboliczną kwotę. Pomoże to w ograniczeniu wydatków, które normalnie mogłyby być trudne do pokrycia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *